דוח על נסיעה בשולי הכביש

שולי הכביש נועדו בראש ובראשונה כדי לאפשר לכלי רכב לעצור בהם בשעת הצורך ללא סיכון משתמשים אחרים בדרך, וכדי למנוע הפרעה משאר הנהגים לנוע בחופשית בכביש. כך למשל, שולי הכביש נועדו לאפשר לנהג לעצור את רכבו בבטחה כדי לתקן תקר בגלגל, ולצורך עצירה בגלל תקלה ברכב. עם זאת, ההוראות על נסיעה בשולי הכביש אינן ברורות לרבים מהנהגים, לכן חשוב לדעת כי יש הבדל בין שול ימני לשול שמאלי, ובתקנות התעבורה נקבע כי הנסיעה בשולי הכביש מותרת במקרים מסוימים רק לרכב אטי, לטרקטור ולרכב שאינו מנועי.

בגין עבירת נהיגה בשולי הכביש הנהג צפוי לדוח מהמשטרה. בתיקון האחרון לתקנות התעבורה הוחלט כי העונש שיוטל על נהגים המפרים את החוק ונלכדים בעת נהיגה בשולי הכביש, ימניים או שמאליים, הוא הפחתת 6 נקודות וקנס כספי בגובה 750 ₪.

מה כתוב בפקודת התעבורה לגבי עבירת נהיגה בשולי הכביש?

בתקנה 33 סעיף א לתקנות התעבורה נקבע כי במקום שיש בו כביש נהג הרכב אינו מורשה לנהוג בשולי הכביש ועליו להקפיד על נסיעה רק בכביש עצמו, אלא אם ישנה הוראה אחרת בחלק דרך זה. במידה ושוטר תנועה תפס אתכם נוהגים בשולי הכביש הוא עשוי לתת לכם דוח מסוג ברירת משפט, ובגין הנסיעה בשולי הכביש הנכם צפויים לעונש כבד של הפחתת 6 נקודות ולקנס גבוה בסך 750 ₪.

עם זאת, ישנם מקרים בהם ניתן לצאת זכאים במשפט, למשל נהג הנוסע לאטו בשולי הכביש כדי להעמיד את רכבו המקולקל במקום בטוח יותר שלא יהווה הפרעה לתנועה ולא יגרום לסיכון לשאר המשתמשים בדרך.

בית המשפט לתעבורה צפוי במקרה כזה לבטל את העונש ולהוציא את הנהג הנאשם כזכאי, כלומר גם לבטל את הקנס שקיבל ולבטל את הפחתת הנקודות.

אמנם התובע עשוי להערים קשיים ולנסות לשכנע את בית המשפט בצדקתו, אך במידה והנהג מצליח להוכיח את טענתו יתכן ובית המשפט יקבל את טיעוניו כי נסע כברת דרך כדי למנוע סיכון לאחרים, למרות שהתביעה צפויה לטעון כי אם היה ביכולתו להמשיך בנסיעה עד למתחם הבטוח יותר, הרי היה עליו להשתמש בכביש עצמו ולא לנהוג בשולי הכביש.

כמו כן, ישנם מקרים בהם נהגי משאיות ורכבי הובלה אחרים הנוסעים באטיות רבה בעליות קשות, לדוגמה בעליות מים המלח, נוסעים בשולי הכביש על מנת לאפשר לרכבים פרטיים ומסחריים מהירים יותר לעקוף אותם בבטחה, ללא חציית קו לבן, וזאת כדי לאפשר לתנועה לזרום ולהימנע משיירה אטית.

נסיעה מותרת בשולי ימין הכביש

כיום, חובה על נהג ברכב אטי בגלל מטען כבד או עלייה קשה, לנהוג בשול הימני של הכביש, וזאת כדי לא לגרום לעיכוב נהגים אחרים. עם זאת, מותר לנהג רכב אטי לרדת ולנהוג בשולי ימין של הכביש רק אם השול הימני של הדרך מיוצב באספלט ותנאי הכביש מאפשרים את נסיעתו הבטוחה, וזאת רק כדי לאפשר לרכבים מהירים ממנו לעבור בבטחה. במידה ונהג רכב אטי אינו עושה זאת הוא צפוי לקנס ולהפחתת נקודות.

גם רוכבי אופנועים רשאים במקרים מסוימים לנהוג בשולי ימין של הכביש, אך שימוש ללא צורך בשול הימני של הדרך עלול לעלות לרוכב האופנוע או הקטנוע בקנס ובהפחתת נקודות.

קיים בלבול רב בקרב נהגים מתי והאם מותר לנהוג בשולי הכביש, לכן חשוב להכיר את תקנות התעבורה ויש לקיימן, כמובן בהתאם לתנאי הכביש והמקרה. בכל מקרה בו שוטר תנועה נותן לכם דוח בגין עבירת נסיעה בשולי הכביש, מומלץ לפנות לעורך דין תעבורה מנוסה ומקצועי על מנת לקבל ייעוץ, ובמידת הצורך לזכות בייצוג משפטי בדיון הנערך בבית דין לענייני תעבורה.

כדאי לדעת כי ישנם מקרים בהם גם השוטרים אינם מעודכנים בתקנות התעבורה, הם עלולים לרשום דוח בגין נסיעה בשולי הכביש, כאשר בבית המשפט ניתן לעתים לצאת זכאים בהתאם לפרטי המקרה.

כיצד עורך דין תעבורה יכול לסייע לכם?

מומלץ לפנות לעורך דין תעבורה מנוסה על מנת לבחון את הדוח שקיבלתם, ובהתאם להמלצתו תוכלו להציג את טיעוניכם המנומקים בבית משפט לתעבורה. עורך דין מקצועי יכול לסייע לכם לצאת זכאים, להפחית בחומרת העונש ולהימנע מהפחתת נקודות, בהתאם למקרה ובכפוף להכרעת בית המשפט.

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות

או חייגו עכשיו

מאמרים נוספים:

נסיעה בנתיב השמאלי

בעת האחרונה החלה משטרת התנועה להגביר את האכיפה נגד נהגים ונהגות אשר מבצעים נסיעה בנתיב השמאלי ואינם שומרים על הימין. נסיעה בנתיב השמאלי היא עבירה

המשיכו לקרוא »

חוקי נהג חדש

נהג חדש הוא ההגדרה לנהג בשנתיים הראשונות מרגע קבלת רשיון הנהיגה. החוק קובע כי נהג חדש צעיר הוא נהג שהוציא רישיון נהיגה וגילו מתחת ל-24

המשיכו לקרוא »

מאמרים נוספים:

עבירת מהירות

מהי עבירת מהירות ? רוב הנהגים, אפילו הטובים ביותר, עוברים מדי פעם עבירת מהירות, במכוון או שלא במכוון, ולפעמים נתפסים על ידי שוטר המתעד את

המשיכו לקרוא »

נהיגה בהשפעת סמים

המשטרה לא תעמיד לדין על נהיגה בהשפעת סמים גישת בתי המשפט בישראל בעניין נהיגה בהשפעת סמים עוברת בימים אלה מהפכה של ממש.  בסיבוב הנוכחי המנצחים

המשיכו לקרוא »
סגירת תפריט
דילוג לתוכן