הינשוף החדש

משטרת ישראל מגבירה את מאמציה להילחם בתופעת הנהיגה בשכרות, במסגרת הגברת המאמצים, הוכנסו לפעולה מכשירי ינשוף חדשים, המסוגלים לזהות כמויות קטנות יותר של אלכוהול באדי הנשיפה של הנהג. יצאנו לברר מה משמעות השינוי, וכיצד זה ישפיע על הנהג, להלן המסקנות.

נהיגה בשכרותנהיגב בשכרות

נהיגה בשכרות מוגדרת כעבירה חמורה על חוקי התעבורה, ונהג שנתפס כאשר הוא נוהג בשכרות, צפוי לשלילת רישיון של מינימום שנתיים, אלא אם כן קיימות נסיבות מיוחדות, המצדיקות הקלה בעונש. יתירה מכך, אם חס וחלילה, היית מעורב בתאונה קטלנית בעודך נוהג בגילופין, אתה עלול להיות מואשם בהריגה, ולרצות עונש מאסר בפועל. תוצאות הבדיקה של הינשוף מהוות הוכחה קבילה בבית המשפט, ולכן להכנסת הינשוף החדש לפעולה יש השפעה ישירה על אוכלוסיית הנהגים בארץ.

זיהוי כמויות קטנות של אלכוהול בדם 

הינשוף הישן יכול היה לזהות כמות של 240 מיקרו גרם אלכוהול לליטר אוויר שננשף על ידי הנהג, ולעומתו, הינשוף החדש מזהה כמויות של 100 מיקרו גרם אלכוהול בליטר אוויר. בעוד שנהג רגיל מוגדר כשיכור אם נמצאו בנשיפתו 290 מיקרו גרם אלכוהול לליטר אוויר, נהג צעיר, או נהג ברכב ציבורי אינם רשאים לנהוג כשבדמם כמויות אלכוהול גבוהות מ-50 מיקרו גרם לליטר אוויר. עד הכנסת הינשוף החדש לפעולה, נהגים מיוחדים היו נדרשים לבדיקות דם, לאיתור כמויות קטנות מ-240 מיקרו גרם אלכוהול לליטר אוויר. הינשוף החדש מאפשר זיהוי מדויק, ואיתור יעיל יותר של נהגים הנוהגים תחת השפעת אלכוהול, ומייתר את הצורך בביצוע בדיקות דם.

אכיפה מוגברת, בעיקר כשמדובר בנהגים מיוחדיםאכיפה מוגברת

מכשירי הינשוף החדשים יאפשרו לשוטרים לבצע אכיפה מוגברת של איסור נהיגה בשכרות, ובעיקר נכון הדבר ככל שמדובר באוכלוסייה המוגדרת ” נהגים מיוחדים”, הלא הם הנהגים החדשים, נהגים צעירים, נהגי משאיות, ונהגי רכב ציבורי למיניו.

עשה ואל תעשה

  • אם נעצרת לבדיקה במהלך נהיגה, התבקשת לנשוף לתוך נשיפון, מכשיר הבודק המצאות אדי אלכוהול בנשיפה, ונמצאו אדי אלכוהול בנשיפתך, תעוכב להמשך התהליך. מכאן ואילך מומלץ לתעד את הבדיקה באמצעות צילום או הקלטה.
  • דוח תחקור חשוד – בשלב זה השוטר ימלא דוח תחקור חשוד, הוא אמור למלא את פרטיך האישיים, ולהקריא בפניך את כל הסעיפים, במקרים רבים השוטר פשוט מסמן V במשבצות המסומנות, מבלי ליידע אותך, נסה לקבל דיווח מלא.
  • בדיקת מאפיינים – השוטר יבקש ממך לבצע בדיקת מאפיינים, שמטרתה למצוא סממנים להיותך שיכור. סרב לבצע בדיקה זו.
  • לאחר מילוי הדוח, ובדיקת המאפיינים, תתבקש לבצע בדיקה במכשיר הינשוף, מומלץ לבצע בדיקה זו. אמנם תוכל לסרב, אך סירוב כמוהו כהודאה בנהיגה תחת השפעת אלכוהול, ולכן אינו מומלץ. בצע את הבדיקה, עם תוצאות הבדיקה ניתן לעבוד, גם אם אינן חיוביות, בעוד שעם סירוב אין מה לעשות.
  • במידה ונמצאו אדי אלכוהול בבדיקה, מיד עם שחרורך פנה לבית חולים ובצע בדיקה של כמות האלכוהול בדמך. לאחר מכן פנה בהקדם האפשרי לעורך דין תעבורה.

נהיגה בטוחה

נהיגה בשכרות גורמת לכך שזמן התגובה של הנהג מתארך, ושיקול הדעת שלו משתבש, התוצאות, במקרה של סיטואציה המחייבת תגובה מהירה ושיקול דעת, יכולות להיות הרות אסון, לכן הכי בטוח פשוט לא לנהוג תחת השפעת אלכוהול. אם בכל זאת נתפסת כאשר אתה נוהג בגילופין, פנה בהקדם האפשרי לעורך דין נהיגה בשכרות, מכיוון שנהיגה בשכרות נחשבת עבירה חמורה, שתביא לשלילת רישיון ממושכת, ואף לעונשי מאסר בפועל במקרים חמורים. עורך דין מומחה ייעץ לך כיצד לנהוג, וילווה אותך לאורך התהליך, עצת מומחים בנושא זה שווה זהב.

עודכן לאחרונה בתאריך 5 באוקטובר 2022 ע"י עו"ד תעבורה אוריאל גולדברג

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות

או חייגו עכשיו

מאמרים נוספים:

מהירות מופרזת

גם ב-2023 עבירות מהירות מופרזת כנראה ישארו הנפוצות ביותר ולכן גם הנאכפות ביותר. אם גם אתה חוטא לפעמים ב”קיק” , הנה מה שהולך לקרות לך

המשיכו לקרוא »
מאמרים נוספים: