זכאי עד שהוכחה אשמתו

במשפט הפלילי במדינת ישראל קיים עיקרון המנחה את מערכת המשפט ולפיו כל נאשם "זכאי עד שהוכחה אשמתו".

בפועל, אנו נמצאים בתקופה שיישום הפתגם הידוע נשחק, לאמצעי התקשורת במדינה יש כוח השפעה רב, ואולי רב מדיי, על דעת הקהל. כותרות העיתונים והטורים האישיים הפכו לבעלי השפעה של ממש על אזרחי המדינה ולדעת "הרחוב" יש השפעה גדולה על השופטים במדינה.
לפעמים נדמה לנו שברגע שאדם נחשד בביצוע עבירה, הוא קודם כל אשם. עכשיו תורו להוכיח שהוא לא.
לצערנו, לרוב האזרחים המצב הקיים לא ממש מפריע, להפך. הפכנו את התפל לעיקר. אנו מתמקדים ברכילות ובלכלוך. מוניטין ורזומה של שנים נעלמים בשנייה.
אז מתי בכל זאת אכפת לך? כשאתה על הכוונת.
בין אם אתה ראש ממשלה או בסטיונר, אישיות מפורסמת או אדם פלוני שמסתגר בביתו. כשהחיצים מופנים אליך אתה זועק לשמים ולא מבין איך חיים שלמים של עבודה וקריירה נעלמים כלא היו וכולם עסוקים בדבר אחד: בך.
לכולם עולות שאלות בלי סוף כמו מה עוד עשית שאנחנו לא יודעים? האם עשית את זה גם לנו? האם אתה נוכל, מושחת, רמאי, שקרן וכולם מרעיפים עליך השמצות וכינויי גנאי מכל עבר.
אל תבין לא נכון.. לא בטוח שאנחנו יותר טובים ממך, אבל עכשיו אתה על הכוונת ולכן החברה מרשה לעצמה להשתלח בך ללא רסן.
מי שיחרוץ בסופו של דבר את גורלך הוא בית המשפט ובראשו השופט.
כאזרחי המדינה אנו מצפים מהשופט שיהיה "נקי" מדעות קדומות והשפעה סביבתית, שלא ייתן לקריאות הביניים וחורצי הגורלות בתקשורת להסיט אותו ממלאכת עשיית הצדק. לצערך, בסופו של יום, גם השופט בתוך עמו יושב ונחשף הן לדעותיהם של אי אלו עיתונאים והן לדעותיהם של הסובבים אותו.
לנו האזרחים, אשר מוצאים את עצמנו מדי פעם בפעם ניצבים על דוכן בית המשפט כנאשמים, נותר רק לקוות שהשופט שבפניו אנו ניצבים יודע להבדיל בין עיקר ותפל, בין הכלל אל הפרט ובין צדק לנקמה.
בתחום דיני התעבורה המצב קצת שונה. מרבית עבירות התעבורה הנן עבירות מסוג אחריות קפידה. המשמעות היא שנקודת המוצא היא שאתה אשם, ואם לא עכשיו אז בעוד מספר דקות תהיה. כל שעליך לעשות הוא להוכיח את ההפך.

שים לב! מדובר במשימה לא פשוטה בכלל לאזרח הקטן ואף לא לעורך דין תעבורה המייצג אותו.
כנאשם אתה עומד בפני מערכת אימתנית ומשומנת המכוונת להרשעה. לא זיכוי, לא לחמלה.
המצב הקיים הוביל לכך שנאשמים רבים מוכנים להודות באשמה, אף אם לא ביצעו את המעשה, ומסכימים לקבל הסדר טיעון. הנתונים המדויקים המעידים על כמות התיקים שהסתיימו בהסדר שמורים היטב הרחק מעין הציבור, וכשאלה נחשפים אחת לכמה שנים, דואגים למלא אותם באין ספור נתונים וחלוקה לפי מחוזות. בפועל המספרים גבוהים, גבוהים מאוד.
כאשר מדובר בעניין עקרוני, אתה משוכנע בחפותך והכסף אינו משחק תפקיד, נייעץ לך ללכת עם האמת שלך. בסופו של יום אתה זה שיישא בעונש (או בזיכוי) ואתה זה שילך לישון בלילה עם הידיעה שנלחמת או וויתרת על העקרונות שלך.
לצערנו, אנו חיים בעולם בו הכסף אינו גדל על העצים, הזמן שווה כסף אך אי אפשר לשלם בו (למעט תקופת מאסר שם הזמן מקבל משמעות אחרת ואינו הדבר היחיד שתשלם).

כאשר אתה חושב האם לנהל הוכחות, עליך לקחת מספר נתונים בחשבון:

  1. ניהול הוכחות מצריך ליווי של עו"ד בעל ניסיון וידע משפטי. לא מומלץ לנהל הליך שכזה באופן עצמאי שכן הנזק שתגרום לעצמך יכול להיות גדול.
  2. ייצוג ע"י עו"ד עולה כסף. הסכום משתנה ממשרד למשרד ואינו משקף בהכרח את איכות או טיב הייצוג.
  3. לדיוני הוכחות צריך להתייצב. לא רק בדיון בו אתה מעיד אלא גם בדיונים בהם מתייצבים עדים אחרים. עורך דין פלוני יכול "לשחרר" אותך מהתייצבות אך הדבר אינו מומלץ. ראשית, אינך רוצה ליצור רושם בעיני השופט שההליך לא חשוב או לא מעניין אותך, זוכר שגם השופט בן אדם. שנית, בדיוני הוכחות לפעמים צצות ראיות חדשות בנוגע לעבירה שאתה נאשם בביצועה. חשוב שתהיה בדיון עם היד על הדופק כדי לסייע לעורך הדין שלך לסייע לך.
  4. אבדן ימי עבודה.
  5. זמן שאינו בשליטתך. לבית המשפט שעון משלו. הדיון יכול להיקבע לשעה מסוימת ובשל אילוצי בית המשפט הדיון יחל כשלוש שעות לאחר השעה שנקבעה. אין לך מה לעשות בנידון, ולגעור בשופט על בזבוז זמנך יהיה רעיון גרוע.
  6. עלות כספית נגררת. למעט שכר הטרחה אותו שילמת לעורך הדין, ישנן עלויות נלוות שאינן תמיד נלקחות בחשבון כגון: עלות הנסיעות לבית המשפט וחזרה, חנייה, עלות מזון ושתייה ליום דיונים ארוך וכיו"ב, ועוד לא אמרנו מילה על עלות העדה של עד מומחה או הכנת חוות דעת של איש מקצוע במידת הצורך.
  7. התוצאה במשפט נתונה לשיקול דעת השופט בלבד. אם הוצע לך הסדר טיעון ובחרת לנהל הליך הוכחות ולסרב להסדר, רוב לשכות התביעה בארץ יגנזו את ההסדר ולא יסכימו להצגתו בשלב ההוכחות.
  8. עלויות נלוות. נעצרת בשל חשד לביצוע עבירה חמורה? המשטרה מבקשת לעצור אותך בשל עבר פלילי/תעבורתי מכביד? רוב עורכי הדין גובים סכום כסף נוסף, מעבר לעלות הטיפול בכתב האישום, על מנת לייצג חשודים בהליכי מעצר. הסכום הממוצע עומד על אלפי שקלים לדיון מסוג זה, וזכור שגם כאן הסכום שתשלם לא בהכרח יבטיח את התוצאה אליה אתה שואף.
  9. עלות הערעור והליכים נוספים. קיבלת פסק דין לרעתך ואתה שוקל לערער? רכבך הוחרם עד לתום ההליכים? צפה לכך שתמיד תהיינה הוצאות בלתי צפויות אשר הימנעות מלשלמן תגרור עגמת נפש ולעתים אף נזק כלכלי או נפשי כבד יותר.

משרד עו"ד גולדברג ישמח לעמוד לרשותך, בייעוץ, הכוונה ומציאת פתרונות יצירתיים. לא תאמין איך זה יכול לקרות, אבל ייתכנו מצבים בהם האינטרס שלנו להילחם על חפותך יהיה גדול מהרצון שלך להתגונן. בדיוק לשם כך עמדתנו היא שאתה הוא הקובע. אתה, כלקוח של המשרד, תקבל את ההחלטה על גורלך ועל אופן ניהול ההליכים בתיק, גם אם תבחר לפעול בניגוד להמלצה שתקבל.
ישנם לא מעט מקרים בהם אנו מאמינים בחפותו של נאשם אך הוא בוחר לקבל הסדר טיעון שבמסגרתו הוא מודה באשמה. למה? כי הוא לקח בחשבון את כל הסעיפים שצוינו מעלה ובחר שלא לנהל מלחמה ב"טחנות רוח", ובסופו של יום הוא הלקוח.
עכשיו השאלה שנותרה בפניך היא: איך אתה רוצה לנהל את התיק שלך?

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות

או חייגו עכשיו

מאמרים נוספים:

עבירות תעבורה

כולנו עושים שימוש בכבישים, רובנו גם כאשר אנו עצמנו אוחזים בהגה. כדי לאפשר שימוש המוני כזה בדרכים הציבוריות הכרחי ליצור ולאכוף כללים אשר מטרתם להבטיח

המשיכו לקרוא »

נהיגה תחת השפעת סם

בשנים האחרונות, אנו עדים לעלייה גדולה של הרבה מקרים של אנשים שנוהגים תחת השפעת סמים. משטרת ישראל החלה להגביר את האכיפה בנושא, במיוחד בכבישים. נהיגה

המשיכו לקרוא »

מאמרים נוספים:

ביטול פסק דין

קיבלתם הודעה על פסק דין שנפסק נגדכם? תמיד אפשר לערער! כדאי לדעת: אם קיבלתם זימון לבית משפט על עבירת תנועה כדאי להעזר בעורך דין כבר

המשיכו לקרוא »

בדיקת ינשוף

ינשוף – אחת ה"קללות" המוכרות היטב לבליינים, הינו מכשיר המודד את רמת האלכוהול בנשיפה של הנהג. כיום בתי המשפט לתעבורה מייחסים למכשיר הינשוף מהימנותו אשר

המשיכו לקרוא »

יעוץ משפטי מיידי

חוקי התעבורה מטרתם לאפשר תנועה בטוחה בדרכים לכל מי שעושה בהם שימוש. מי שנקלע לנסיבות בהן עשוי להיות מוגש כנגדו כתב אישום בבית המשפט לתעבורה

המשיכו לקרוא »
סגירת תפריט
דילוג לתוכן