חוקי תעבורה

חוקי תעבורה (או דיני תעבורה) צופנים בחובם את כלל ההוראות (חוקים, תקנות וכאלה העולות מפסקי דין) הנוגעות לשימוש בכלי רכב ובדרך. בחוקי התעבורה סעיפי המגדירים עבירות תעבורה שונות ואת העונשים הצפויים למי שמבצען.
חוקי התעבורה בישראל נקבעו לראשונה בשנת 1929, ועברו עדכונים מקיפים בשנים 1981, 2000, ו-2005.

חוקי התעבורה משתנים חדשות לבקרים כדי שיתאימו להתפתחויות כגון תחילת שימוש בכלי רכב מסוג חדש. דוגמה חיה מן העת האחרונה, עליה נרחיב בהמשך, נוגעת לאופניים חשמליים, כלי רכב מסוכן בשימוש לא זהיר, בו נוהגים לעיתים בני עשרה בצורה לא בטוחה.
עדכונים נוספים בחוקי התעבורה נערכים בשל צורך לשנות גישה בנוגע לעבירות תנועה כאלו או אחרות.

חוקי תעבורה
חוקי תעבורה

 

הרכיבה על אופניים חשמליות – מותרת מגיל 16 בלבד

בשנת 2014 נקבע בחוק כי הרכיבה על אופניים חשמליות מותרת מגיל 14. באפריל 2016 הועלה הגיל המותר לרכיבה על אופניים חשמליים ל 16.
מעניין לציין כי יחד עם העלאת הגיל המותר לרכיבה על אופניים חשמליים (כאמור, באפריל 2016) נקבע כי קורקינט (או בעברית – גלגינוע) שההספק החשמלי של המנוע שלו 100 וואט או פחות והוא מגיע למהירות של 12 קמ"ש או פחות – פטור מכל חוקי תעבורה.

חוקי תעבורה חדשים נוספים בכל שנה

בשנת 2015, נוספו סייגים לגרירת גרורים על ידי רכב פרטי, נקבעו תקנות משנה בעניין תאורת ערפל לרכבים, נקבעו תקנות משנה האוסרות על ציפוי שמשות המכוניות אלא לצרכים ביטחוניים או צבאיים ועוד.
תקנה שהורחבה משמעותית בשנה 2015 היא זכות קדימה להולכי רגל, על פי תמרור המודיעין (התמרור המרובע הכחול עליו דמויות הולכי רגל). אם בעבר חייבים היו נהגים לעצור ולתת זכות קדימה במעבר חצייה רק להולכי רגל אשר כבר הניחו רגל על הכביש הרי כיום נהגים חייב להאט עד לכדי עצירה מלאה גם במצב בו אדם עומד ליד מעבר החציה ולא ידוע האם בכוונתו לחצות (אין זה משנה אם יחצה או לא).

האכיפה של חוקי התעבורה וחוקי העונשין

עבירות תעבורה משפטיות

העובר על חוקי התעבורה חושף את עצמו לעונשים הקבועים בחוק, על פי סוג העבירה וחומרתה. כיום, מונהגת שיטת הנקודות הקובעת מספר קבוע של נקודות בצד כל עבירה הנצברות על ידי נהגים בכלי הרכב השונים, כאשר אמצעי תיקון שונים (החל מקורס "נהיגה מונעת", בסיסי או מתקדם, וכלה בשלילת רישיון הנהיגה ו/או החרמה של כלי הרכב המעורב בתאונה) משמשים לאכיפת חוקי התעבורה כך שישמר ביטחונם של כלל המשתמשים בדרכים.

עורך דין תעבורה יכול לסייע כאשר אתם מואשמים בעבירה על חוקי התעבורה

במקרים שבהם אתם מואשמים בעבירה על חוקי התעבורה, חשוב להיוועץ בעורך דין מומחה ובעל ניסיון בתחום דיני התעבורה. עורך דין  תעבורה יוכל לייצג אתכם נאמנה בפני רשויות החוק ולהשיג עבורכם הקלה בעונש לעיתים אף ביטול כליל של האישום בעבירה שביצעתם כביכול.
עורך דין תעבורה מנוסה, הבקיא בחוקי התעבורה לפרטי פרטים, על כל התיקונים שהוכנסו בהם, יבטיח כי תקבלו ייצוג הולם בפני משרד הרישוי, המשטרה או בתי המשפט לתעבורה. עורך דין הפועל למענכם ידע להציג את המקרה שלכם לאשורו ולשכנע את  בית המשפט להפחית בעונש בשל נסיבות מקלות או בחפותכם באמצעות כפירה בביצוע העבירה תוך הצגת משכנעת של ראיות או תקיפת הראיות שמציגה התביעה.

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות

או חייגו עכשיו

מאמרים נוספים:

עבירות תעבורה

כולנו עושים שימוש בכבישים, רובנו גם כאשר אנו עצמנו אוחזים בהגה. כדי לאפשר שימוש המוני כזה בדרכים הציבוריות הכרחי ליצור ולאכוף כללים אשר מטרתם להבטיח

המשיכו לקרוא »

מאמרים נוספים:

עבירות תנועה

בדרך כלל כשנהג מן השורה נתפס מבצע עבירות תנועה ופונה לעורך דין תעבורה, שתי שאלות מנקרות במוחו: השאלה הראשונה היא כמה נקודות צפויות להירשם לו

המשיכו לקרוא »

מעבר באור אדום

בשנים האחרונות ניכר שישנה עלייה ניכרת בכמות תאונות הדרכים בארץ והתחושה היא שהקטל בדרכים הפך למכת מדינה של ממש. למרות זאת, ציבור הנהגים והנהגות ממשיכים

המשיכו לקרוא »
סגירת תפריט
דילוג לתוכן