מדריך לנהג שנעצר בכביש

6  טיפים לנהג שנעצר בכביש

החוויה של לנהוג בכביש, ולפתע להיתקל בשוטר שמסמן לכם לעצור, מוכרת כמעט לכל נהג. מדובר בחוויה לא נעימה, מלווה במתח ובחששות, במיוחד כשאינך יודע מהי הסיבה לעצירתך, וכיצד מומלץ לך להתנהג עם השוטר שעצר אותך כדי להימנע מקבלת דו"ח תנועה. לפיכך, חשוב להיות מודע לשורה של כללים בעניין זה, ולהתנהג בהתאם להם.

1. כיצד לנהוג במקרה שבו נתקלתם בשוטר שסימן לכם לעצור?

הדבר הראשון שחשוב לזכור בהקשר זה הוא שמומלץ מאד לא להתעלם מהשוטר ולא להמשיך בנסיעה כאילו לא אירע דבר או כאילו לא שמתם לב לשוטר שסימן לכם לעצור. התנהגות כזו עלולה להחשיד אתכם גם בביצוע עבירה של אי-ציות לשוטר בנוסף לעבירה שבגינה ביקש השוטר לעצור אתכם מלכתחילה, בפרט אם קודם להתעלמותכם ולהמשך נסיעתכם התנהגתם באופן שמעיד על כך שאכן שמתם לב לשוטר. לדוגמה, אם האטתם לאחר שהשוטר סימן לכם לעצור, ולאחר מכן האצתם והמשכתם בנסיעה. במקרה כזה, השוטר יציין את העובדות הללו בדו"ח התנועה, והמחיר שתשלמו על עבירת אי הציות לשוטר עלול לעתים להיות כבד יותר מהמחיר שהיה עליכם לשלם מלכתחילה. לפיכך, הכלל הראשון הוא שוטר מסמן לכם לעצור – צייתו להוראה זו. יש לזכור שלא תמיד השוטר עצמו בטוח שאכן ביצעתם את העבירה שהוא חושד שביצעתם, וכדי לוודא זאת הוא עלול להשתמש במשפט פתיחה כגון "אתה יודע למה עצרתי אותך?". במקרה כזה מומלץ מאד שלא למהר ולהודות בשום דבר, אלא פשוט לטעון "אין לי מושג", ותו לא. אם בכל זאת נרשם לכם דו"ח תנועה, מומלץ מאד להתייעץ לאחר מכן עם עו"ד שבקיא ומנוסה בדיני תעבורה, על מנת לדעת כיצד להתגונן כלפיו כראוי ומבעוד מועד.

2. כיצד לנהוג כאשר השוטר טוען שנהגתם במהירות מופרזת?

אם השוטר שעצר אתכם טוען שנהגתם במהירות מופרזת, ולראיה מראה לכם את המהירות המיוחסת לכם על גבי מכשיר מד המהירות שלו, כגון אקדח לייזר, אל תמהרו להודות בביצוע העבירה. יש לקחת בחשבון שהנתון המספרי המופיע על הצג איננו מציג בהכרח את המהירות האמיתית שלכם, הואיל ונתון זה יוכל לשקף מהירות של רכב אחר שנסע במקביל לרכב שלכם או אף תוצאה של מכשיר בלתי תקין. עוד יש לדעת שכאשר השוטר משתמש באקדח לייזר, עליו להציג בפניכם גם את טווח המכשיר, עד 300 מטר, ואם הוא משום מה נמנע מלעשות זאת, הדבר עשוי להוות עילה לביטול הדו"ח.

3. כיצד לנהוג אם השוטר מבקש מכם להיבדק בבדיקת ינשוף בשל חשד לנהיגה בשכרות?

אם שוטר שעצר אתכם מבקש מכם להיבדק בבדיקת ינשוף, עליכם לציית לבדיקה זו בלי שהוא יצטרך להוכיח קודם לכן את החשד שלו כי נהגתם בשכרות. זכרו כי גם סירוב להיבדק עלול להוות עבירה, שאף עלולה להסתיים בענישה מחמירה יותר. לפיכך, עדיף בכל מקרה להסכים להיבדק, ולערער מאוחר יותר על תוצאות הבדיקה באמצעות עורך דין מנוסה ובקיא בדיני תעבורה, מאשר לסרב לשתף פעולה. עוד חשוב לזכור שאין צורך להיות ממש שיכור כדי להיות מורשע בנהיגה בשכרות, אלא די בכך שכמות האלכוהול בגוף עולה על המותר.

4. כיצד לנהוג אם השוטר עוצר אתכם בגין ביצוע עבירה שכבר יש לכם עליה עונש על תנאי?

אם השוטר עוצר אתכם בגין ביצוע עבירה שכבר נשפטתם בגינה בעבר וקיבלתם עליה עונש על תנאי, כלומר, עונש שמותנה בביצוע עבירה דומה בעתיד, אזי אם תודו בכך בפני השוטר, יש לקחת בחשבון שהוא יציין עובדה זו בדו"ח, כדי שהתובע במשפט התעבורה שלכם לא ישכח לבקש את הפעלתו. כמו כן, הוא יציין שהודיתם בפניו בביצוע העבירה, כדי שלא תוכלו להימנע מהרשעה באותו המשפט.

5. כיצד לנהוג אם יש לכם טענות הגנה לגבי העבירה שהשוטר מייחס לכם?

אם יש לכם טענות הגנה כלשהן לגבי העבירה שהשוטר מייחס לכם, כולל כפירה והכחשה מוחלטת, חשוב מאד לטעון אותן מיידית בפני השוטר, ולדרוש מהשוטר לציין אותן בדו"ח שהוא רושם לכם, ולא להמתין עמן עד להופעתכם בפני השופט במשפט התעבורה שייערך לכם. שכן, במקרה כזה התובע עלול לטעון שמדובר בעדות כבושה, ותצטרכו להסביר מדוע המתנתם עמה זמן כה רב. "עדות כבושה" היא מונח משפטי המגדיר עדות/גרסה שלא ניתנה על ידי העד בהזדמנות הראשונה לטעון אותה, אלא שהעד "כבש" אותה בליבו, וגילה אותה רק בשלב מאוחר יותר. עוד מומלץ, כמובן, לצלם (סטילס ו/או וידאו) כל עדות שיכולה לסייע ולתמוך בטענות ההגנה שלכם, במידת האפשר.

6. כיצד לנהוג אם השוטר מבקש מכם לחתום על דו"ח התנועה שהוא רשם לכם?

אם השוטר מבקש מכם לחתום על הדו"ח כדי לאמת את הדברים שכביכול נאמרו לו על ידכם ונרשמו על ידו בדו"ח, בדקו היטב כיצד השוטר רשם את דבריכם. אם כתב ידו אינו קריא, בקשו ממנו לקרוא אותם בקול רם. בדרך זו תוכלו לוודא שהוא אכן כתב את כל מה שאמרתם לו, ולא הסתפק רק בכתיבת הדברים שפועלים לרעתכם ומפלילים אתכם, תוך התעלמות מהדברים שפועלים לטובתכם. לדוגמה, אם הוא כתב רק את הודאתכם שלא צייתם לתמרור כלשהו, אך התעלם מטענתכם שלפיה התמרור היה נסתר לעין ולא ניתן היה כלל להבחין בו.

ביצעתם את 6 הטיפים ולא הצליח לכם? צור קשר

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות

או חייגו עכשיו

מאמרים נוספים:

מצלמות מהירות

מצלמות מהירות נועדו לצרכי אכיפה אוטומטית ללא צורך בנוכחות שוטר תנועה במקום. המצלמות מיועדות ללכידת עבריינים ופורעי חוק העוברים על המהירות המותרת בכביש, וללכידת עברייני

המשיכו לקרוא »

מאמרים נוספים:

כמה נקודות זה שלילה

מהי שיטת הניקוד שיטת הניקוד הינה שיטה ישראלית אשר משמשת כאמצעי למעקב אחר עבירות תעבורה שביצעו נהגים, תוך התמקדות בנהגים אשר מורשעים בעבירות רבות בזמן

המשיכו לקרוא »
מהירות מופרזת

נהיגה במהירות מופרזת

סעיף 54 לחוק התעבורה, קובע מהי המהירות המרבית שמותרת לנסיעה בכבישים השונים בארץ. תוכלו, באמצעות מאמר זה, להבין אם דו"ח התנועה שקיבלתם בדבר המהירות המופרזת,

המשיכו לקרוא »
סגירת תפריט
דילוג לתוכן