מהירות מופרזת – הכל על העבירה, הענישה ודרכי ההתמודדות

 

מהירות מופרזת

מהירות מופרזת: קווים לדמותה

ודאי לא יפתיע אתכם לגלות כי מהירות מופרזת היא בין עבירות התנועה היותר שכיחות שישנן. מעבר לכך, מדובר על אחת מעבירות התנועה הנאכפות ביותר. כל זה בזמן שנהיגה במהירות מופרזת, כלומר נהיגה במהירות שעולה על המהירות המותרת בחוק, מוגדרת כעבירת תנועה חמורה על ידי המחוקק. הואיל ומדובר בעבירה שפחות או יותר כל נהג מבצע מדי יום ביומו והואיל ומדובר בעבירה חמורה שמגדילה את הסיכוי לתאונות דרכים ומעלה את חומרתן, המשטרה משקיעה הרבה מאוד מאמצים כדי לאכוף את העבירה הנפוצה.

שניים מהאמצעים המשמשים לאכיפת המהירות המותרת הם ממל"ז (מד מהירות לייזר – LTI 20-20) וממא"ל (מד מהירות אלקטרוני לרכב (מולטנובה – F6). ממל"ז פועל באמצעות שיגור קרן לייזר לכיוון רכב המטרה. הקרן חוזרת למכשיר המצויד במקלט, והמכשיר מסוגל לתרגם את הנתונים שהתקבלו בו. המכשיר מעדכן את השוטר בנוגע למרחק שלו מרכב המטרה ולמהירות של רכב המטרה. מכשיר זה לא מצלם את רכב המטרה ועל השוטר לעצור את הרכב.

ממא"ל לעומת זאת, עובד על סמך עיקרון דופלר. ניתן להפעיל אותו באופן אוטומטי או ידני, להציב אותו על חצובה לצד הניידת או להתקין אותו בניידת עצמה ובניגוד לממל"ז, ממא"ל בהחלט מסוגל לצלם את הרכב הנוסע במהירות גבוה מהמותר.

דבורה (BEE 3 IL) היא אמצעי נוסף המשמש לאכיפת החוק. הדבורה מותקנת בתוך הניידת ולרוב היא מודדת את המהירות של רכב המטרה בזמן שהניידת נמצאת בתנועה. אי לכך, לרוב כאשר נהג נתפס נוהג במהירות גבוה מהמהירות החוקית באמצעות דבורה, הוא ייעצר במקום על ידי הניידת שתפסה אותו. תפעול המכשיר דורש מיומנות מאוד גבוהה מצד השוטר ועובדה זו יכולה לשמש לטובתכם במקרה שתופיעו בבית המשפט לאחר שנתפסתם באמצעות מכשיר זה.

מהירות מופרזת - ממל
מכשיר הממל"ז


מה היא הענישה על מהירות מופרזת בדרך עירונית?

מן הסתם הענישה על מהירות גבוה משתנה בהתאם לדרגת החומרה של העבירה. כך לדוגמה כשמדובר במהירות של עד 20 קמ"ש לכל היותר מעל המהירות המותרת בחוק בדרך עירונית, הנהג יהיה צפוי לקבל קנס בגובה של 250 שקלים בלבד. כמו כן, כשמדובר על נהיגה במהירות של 30-21 קמ"ש מעל המהירות המותרת, הקנס גדל וגובהו 750 שקלים.

נהיגה במהירות של 31-40 קמ"ש מעל המותר תגרור קנס כספי משמעותי של 1,500 שקלים. בשנת 2017 עודכנה הענישה על עבירות המהירות ובכל מקרה, הן אם מדובר במהירות של עד 20 קמ"ש מעל המותר, בין אם מדובר במהירות של 30-21 קמ"ש מעל המותר ובין אם מדובר במהירות של 31-40 קמ"ש מעל המותר, הנהג יכול לבחור להגיש בקשה במטרה להתייצב בפני בית המשפט ולהישפט בגין ביצוע העבירה.

בעולם מושלם יתכן שאף נהג לא היה נוהג ברכבו במהירות העולה על 40 קמ"ש ומעלה מעבר למהירות המותרת על פי חוק. למרבה הצער, העולם שבו אנחנו חיים רחוק מלהיות מושלם. במקרה שבו נתפס נהג בזמן שנהג במהירות של יותר מ-40 קמ"ש מעל המותר בחוק, הוא צפוי להיות מוזמן לדין. הכוונה היא לכך שיוגש נגדו כתב אישום בגין נהיגה במהירות מופרזת. בהקשר זה נציין כי לפי החוק, קצין משטרה רשאי ויכול לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג בפסילה מנהלית למשך סך הכול 30 ימים.

אך לא בקנסות מסתיימים הדברים. נהג שנתפס נוהג במהירות של 30-21 קמ"ש מעל המהירות המותרת בחוק (בדרך עירונית), צפוי לקבל 8 נקודות לחובתו. 10 נקודות ירשמו לחובתו של נהג שנתפס כשהוא נוהג במהירות של יותר מ-30 קמ"ש מעל המהירות המותרת.

מה היא הענישה על מהירות מופרזת בדרך שאינה עירונית?

בדרך בין עירונית, שבה נוהגים במהירות גבוהה יותר בהשוואה לדרך עירונית, החוקים מעט שונים. כך לדוגמה נהיגה במהירות גבוה מהמותר של עד 25 קמ"ש לכל היותר מעל המהירות החוקית, תזכה את הנהג בקנס בגובה של 250 שקלים, בדומה למהירות של עד 20 קמ"ש מעל המהירות המותרת בחוק, בדרך עירונית. נהיגה של 40-26 קמ"ש מעל המהירות החוקית, תזכה את הנהג הסורר בקנס בגובה של 750 שקלים. נהיגה במהירות של 41-50 קמ"ש מעל למהירות החוקית תוביל לקנס בגובה 1,500 שקלים.

הזמנה לדין תישלח לביתו של הנהג אם ייתפס כשהוא נוהג במהירות  של יותר מ-50 קמ"ש מעל המהירות המותרת. גם במקרה הזה, בדומה למקרה שבו נתפס נהג כשהוא נוהג במהירות של יותר מ-40 קמ"ש מהמהירות החוקית בדרך עירונית, יוכל קצין משטרה לפסול את רישיונו למשך 30 יום בפסילה מנהלית.

כמו כן אם נתפס הנהג כשהוא נוהג במהירות  של בין 40-25 קמ"ש מעל המהירות המותרת בדרך שאינה עירונית, הוא צפוי לקבל 8 נקודות ואם הוא נוהג במהירות של יותר מ-40 קמ"ש מעל המהירות החוקית, הוא צפוי לקבל לא פחות מ-10 נקודות.

מצלמת מהירות מופרזת
מצלמת מהירות

מה צפוי להיות העונש במקרה של משפט?

אם הנהג הועמד לדין ובסופו של דבר גם הורשע, העונש שיקבל יושפע במידה רבה לא רק ממידת החומרה של העבירה, אלא גם מעבירות תנועה קודמות שביצע. כך לדוגמה נהג שנתפס בקלקלתו כיוון שביצע עשר עבירות תנועה דומות בעבר, לרוב יקבל עונש חמור יותר וכבד יותר,

בהשוואה לנהג שזוהי העבירה הראשונה שלו (מדובר כמובן על שני נהגים שנתפסו בביצוע עבירה זהה). בנוסף לוקחים בחשבון נתונים ופרמטרים נוספים כמו לדוגמה שנות הוותק של הנהג על הכביש, מידת הנכונות של התובע להגיע לפשרה וכיו"ב.

בגדול נסיבות מקלות הן למשל נהג שתלוי לפרנסתו ברכב, נהג שזוהי העבירה הראשונה שלו וכל מקרה שבו נהיגה מעל המהירות המותרת הייתה מחויבת המציאות (הדוגמה הקלאסית היא זו של הנהג שאשתו הייתה צריכה להגיע למיון יולדות במהירות האפשרית). נסיבות מחמירות קלאסיות הן לדוגמה נהיגה במהירות גבוה מהמהירות החוקית בזמן שהנהג היה תחת השפעת אלכוהול או תחת השפעת סמים, נהיגה במהירות שגרמה לתאונה עם נפגעים, נהגיה במהירות שלא תאמה את תנאי הדרך הקשים ועוד.

חשוב לקחת בחשבון שמעבר לכך שהקנס הכספי יכול להיות כבד מאוד במקרה של העמדה לדין והרשעה בביצוע עבירת נהיגה במהירות מופרזת, הרי שרישיונו של הנהג עלול להישלל ממנו למספר חודשים. בנקודה זו יש לציין כי כל האמור לעיל רלוונטי לגבי רכבים פרטיים בלבד. לגבי רכבים מסחריים, אופנועים, אוטובוסים וכיו"ב, ישנם הסדרים שונים בנוגע למהירות המותרת המרבית לנסיעה בדרכים בינעירוניות ועירוניות.

כמו כן חשוב לציין שבתי המשפט לתעבורה בישראל בפירוש לא מעודדים את הנהגים שנתפסו נוהגים במהירות מופרזת להגיש בקשה להישפט וזאת בשל הרצון למנוע קריסה תחת נטל התיקים. כפועל יוצא מכך, נהג שקיבל קנס, בחר להישפט ונמצא אשם, צפוי לקבל עונש חמור יותר באופן משמעותי מהעונש שהיה צריך לשאת בו אם לא היה בוחר במשפט.

האם ישנה אפשרות לערער על דו"ח שניתן בגין מהירות מופרזת?

אם קיבלתם למרבה הצער והתדהמה דו"ח בגין נהיגה במהירות מופרזת או זימון למשפט בגין עבירה זו, דעו כי עומדת לכם האפשרות לערער על קביעת השוטר בנוגע לכך שאכן נהגתם במהירות שעולה על המהירות החוקית המותרת. ישנן דרכים שונות לערער על קביעת השוטר שתפס אתכם.

כך למשל בשלב הראשון, הואיל והשוטר מסתמך על אמצעים אלקטרוניים מסוימים, יהיה צורך לבחון את רמת האמינות של המכשיר הספציפי שבו נמדדה המהירות שלכם. כדי שניתן יהיה לקבוע שמדובר במכשיר אמין, צריך יהיה לבדוק מתי המכשיר כויל בפעם האחרונה, לוודא שהכיול התבצע באופן תקין ובהתאם לתקנות, לוודא שהשוטר שתפס אתכם נוהגים במהירות מופרזת השתמש במכשיר לפי הנהלים והכללים ועוד.

כמו כן חשוב לבדוק האם במקרה באזור שבו נתפסתם נוהגים במהירות מופרזת, ניצבו אנטנות או גורמים דומים אחרים שהיו יכולים לשבש את הפעילות של המכשיר ולהשפיע בכך על רמת האמינות שלו. נקודה חשובה נוספת שיש לבדוק, הרלוונטית במקרה שבו קיבלתם דו"ח שניתן לאחר שצולמתם במצלמת מהירות, נוגעת לזהות הנהג שבזמן הצילום נהג בפועל ברכב. בדקו האם אכן אתם מצולמים בתמונה והאם הפרטים הכתובים בדו"ח, תואמים באופן מלא לפרטים שבתמונה המצורפת אליו?

כפי שאתם מבינים, מומלץ ביותר שלא לקבל זימון למשפט או דו"ח בגין נהיגה במהירות לא חוקית כגזירת גורל: בחלק ניכר מהמקרים ניתן יהיה לבטל את הדו"ח או לכל הפחות להפחית את חומרתו. כמו כן אם אתם מעוניינים לערער על הדו"ח, חשוב ביותר שלא תשלמו את הקנס שקיבלתם. זאת כיוון שמבחינת החוק, תשלום הקנס מהווה הודאה באשמה לכל דבר ועניין.

מה עליי לעשות אם קיבלתי דו"ח בגין נהיגה במהירות מופרזת אבל לא נהגתי ברכב?

אם הרכב רשום על שם הנהג אבל הנהג לא אחז בהגה בזמן ביצוע העבירה, עליו למלא בקשה מסודרת להסבת הדו"ח על שמו של הנהג האחראי. את הבקשה יש להגיש עד 30 ימים מיום ההמצאה ולשגר אותה בדואר רשום ליחידת התנועה האחראית על מתן הדו"ח. לבקשה יש לצרף את הפרטים המלאים של הנהג שנהג ברכב בזמן ביצוע העבירה וכן יש לצרף אליה את ההצהרה הרשמית של הנהג שנהג ברכב. בהצהרה עליו להעיד כי הוא לוקח אחריות מלאה שכן הוא זה שנהג בפועל ברכב במועד ביצוע העבירה.

אם לטענת הנהג רכבו נלקח ממנו ללא הסכמתו או ידיעתו (למשל במקרה שבו הרכב הושכר או נמכר), עליו להמציא מסמך שיוכל להעיד על כך. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שלפי החוק, כל עוד לא הוכח אחרת, הבעלים של הרכב (ששמו רשום ברישיון הרכב), הוא זה שיצטרך לשאת באחריות לביצוע העבירה.

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות

או חייגו עכשיו

מאמרים נוספים:

נהיגה תחת השפעת סם

בשנים האחרונות, אנו עדים לעלייה גדולה של הרבה מקרים של אנשים שנוהגים תחת השפעת סמים. משטרת ישראל החלה להגביר את האכיפה בנושא, במיוחד בכבישים. נהיגה

המשיכו לקרוא »

מאמרים נוספים:

ביטול פסק דין

קיבלתם הודעה על פסק דין שנפסק נגדכם? תמיד אפשר לערער! כדאי לדעת: אם קיבלתם זימון לבית משפט על עבירת תנועה כדאי להעזר בעורך דין כבר

המשיכו לקרוא »
מהירות מופרזת

נהיגה במהירות מופרזת

סעיף 54 לחוק התעבורה, קובע מהי המהירות המרבית שמותרת לנסיעה בכבישים השונים בארץ. תוכלו, באמצעות מאמר זה, להבין אם דו"ח התנועה שקיבלתם בדבר המהירות המופרזת,

המשיכו לקרוא »
סגירת תפריט
דילוג לתוכן