מהם התנאים לביטול כתב אישום תעבורתי?

כתב אישום מוגש נגד מי שנתפס מבצע עבירה על חוקי התנועה כאשר מדובר על עבירה שמחייבת הגשת כתב אישום או כאשר מי שביצע עבירה פחותה יותר (שאינה מחייבת ניהול משפט) אינו מודה בביצועה ואינו משלם את הקנס שנקבע בדוח שקיבל.

דיני התעבורה הם תת נושא של המשפט הפלילי (שהרי מדובר בהליכים בהם המדינה היא התובעת ואין מדובר בסכסוך בין אנשים כשאחד מהצדדים תובע את הצד השני). הערכאה המוסמכת לדון באישומים בגין עבירות תנועה היא כמובן בית המשפט לתעבורה, ערכאה השקולה לבית משפט השלום ובהלכים הנוגעים לעבירות חמורות במיוחד ניתן להקביל את סמכויות בית המשפט לתעבורה לאלה של בית משפט מחוזי (למשל פסיקת עונש מאסר בפועל על ביצוע עבירת תעבורה חמורה (במיוחד כאשר מדובר בנאשם שכבר ביצע עבירות מעין אלה בעבר).

מכל שתואר לעיל בקשר לאופיים של הליכים בבית המשפט לתעבורה עולה כי ההליך המשפטי כנגד מי שחשוד בביצוע עבירת תעבורה דומה להליך פלילי ונפתח בהגשת כתב אישום. אם הוגש כנגדכם כתב אישום כזה חשוב מאוד לפנות ללא דיחוי אל עורך דין תעבורה כך שתינתן לו כל הזדמנות להביא לביטול כתב האישום.

פגיעה בזכויות הנאשם

מכיוון שהגשת כתב אישום על עבירת תעבורה דומה להגשת כתב אישום פלילי כנגד מי שחשוד בביצוע עבירה על חוק העונשין כל זכויותיו של נאשם, כפי שהן עולות מהוראות חוק סדר הדין הפלילי, עומדות גם למי שנאשם בביצוע עבירת תעבורה ונקרא להישפט בבית הדין לתעבורה.
בין היתר זכאי הנאשם לעיין ולצלם את חומר החקירה והראיות המוחזקות כנגדו. בתחילת ההליך נשמרת לנאשם זכות ההודאה, כפירה באשמה או אי מתן תשובה.
עורך דין תעבורה יוכל אולי להביא לביטול כתב אישום במקרה שהייתה פגיעה בזכויות הנאשם, למשל אם לא נענתה התביעה בחיוב לבקשת ההגנה למסור לידיה חומרים מחומרי החקירה והראיות.

פגם בהליך

ההליך המשפטי כנגד מי שנאשם בביצוע עבירת תעבורה מוכרח להתנהל לפי כללי סדר הדין הפלילי כפי שהם באים לידי ביטוי בכל הנוגע להליכים בבית הדין לתעבורה. אם נפל פגם בניהול ההליך הדבר עשוי לעיתים לאפשר ביטול כתב האישום כולו.
אם יש לכם מקום לחשוב שעומד להיות מוגש כנגדכם כתב אישום בגין ביצוע עבירת תעבורה (כזכור, מדובר בכתב אישום פלילי) אין לבזבז זמן ויש לפנות ללא דיחוי אל עורך דין תעבורה, עורך הדין יוכל לייעץ לנו לגבי דרכי פעולה אפשריות ולפעול בכל דרך אפשרית על מנת להטיב את מצבנו ואולי אפילו להביא לביטול כתב האישום כולו עוד בטרם מגיע התיק שלנו לדיון.

חוק סדר הדין הפלילי מכיר בקיומן של מספר טענות מקדמיות שניתן באמצעותן לתקוף את האישום, אם בית הדין לתעבורה מקבל טענה שכזו שמעלה נאשם בביצוע עבירת תנועה הדבר יוביל לביטול כתב האישום.

עו"ד אוריאל גולדברג עוסק בתחום דיני התעבורה בישראל משנת 2012.

המשרד רשם לזכותו הצלחות רבות בעבירות מהירות מופרזת, נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, נהיגה בשלילה ועוד.

צוות המשרד מעניק שירות אישי ודיסקרטי, בדגש על איכות הייצוג ושומר על רענון תדיר של נהלי המשטרה, החקיקה והפסיקה העדכנית בתחום.

עורך דין תעבורה אוריאל גולדברג
עו"ד אוריאל גולדברג

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות

או חייגו עכשיו

מאמרים נוספים:

חוקי תעבורה

חוקי תעבורה כוללים את ההוראות הנוגעות לשימוש בכלי רכב ובדרך. בחוק מצויים סעיפים המגדירים עבירות תעבורה שונות ואת העונשים הצפויים למי שמבצען. החוקים נחקקו לראשונה

המשיכו לקרוא »

מאמרים נוספים:

בדיקת ינשוף

בדיקת אלכוהול – תנשוף לינשוף "תנשוף חזק" אמר השוטר במחסום שניה לפני שהחלה בדיקת ינשוף לאיתור אלכוהול. כל נהג יודע שנהיגה בשכרות או תחת השפעת

המשיכו לקרוא »
מכוניות לאחר תאונה

תאונת דרכים עם נפגעים

תאונת דרכים עם נפגעים היא חוויה לא נעימה, בלשון המעטה. נתוני הרלב"ד מראים עשרות אלפי תאונות בשנה, ורובנו כנראה נהיה מעורבים בתאונה. רוב התאונות מסתיימות בנזק

המשיכו לקרוא »
דילוג לתוכן