משפט תעבורה

מהו משפט תעבורה?

משפט תעבורה

משפט תעבורה הוא הליך משפטי המתנהל בבית המשפט לתעבורה בגין ביצוע עבירת תנועה. חשוב להבין כי דיני התעבורה נחשבים כחלק ממערכת המשפט הפלילי, להבדיל ממערכת המשפט האזרחי, ועל כן הם גם כפופים לאמור בחוק העונשין, בחוק סדר הדין הפלילי, בדיני הראיות במשפט הפלילי וכן בדיני המעצרים.
ככלל, עבירות התנועה נחלקות לשני סוגים שונים, לפי מידת חומרתן: עבירות ברירת משפט/קנס ועבירות הזמנה לדין.

עבירות ברירת משפט/קנס

עבירות קלות יחסית, כגון אי חגירת חגורת בטיחות, דו"ח חניה, דיבור בטלפון נייד בעת נהיגה, עיכוב תנועה, אי שימוש באורות כנדרש, גרירה לא בטוחה וכדומה. בשל חומרתן הפחותה יחסית, ניתן לנהג דו"ח תנועה שכולל את האפשרות לשלם קנס תוך 90 יום, במקום שיתנהל משפט תעבורה כנגדו.
אם הנהג מסכים לשלם את הקנס, תשלום הקנס מהווה למעשה הודאה באשמה, וקבלת העונש בהתאם. אם הנהג איננו מסכים לשלם את הקנס, אלא מחליט לעמוד על זכותו להופיע בפני בית המשפט ולטעון בפניו את טענות ההגנה שלו, עליו לשלוח למשטרת ישראל בקשה להישפט באמצעות הספח הנתלש שמצורף לדו"ח התנועה, וזאת בתוך 90 יום ובדואר רשום, ולקבל ממנה הזמנה לדין בפני בית המשפט לתעבורה.
קיימת גם אפשרות חלופית, והיא להגיש בקשה לגניזת/לביטול הדו"ח או לחלופין להמירו לאזהרה תוך 30 יום. את הבקשה יש לשלוח למרכז לפניות נהגים, ת.ד. 120, פ"ת, רצוי בדואר רשום. במקרה כזה התובע יבדוק האם הנהג עומד בקריטריונים לביטול הדו"ח, וישיב לנהג בהתאם. במקרה שבו הנהג לא שילם את הקנס בתוך ‏90 ימים, אך גם לא ביקש להישפט, הקנס יוכפל. ככל שעובר הזמן, אחת לשישה חודשים, ימשיך הקנס לגדול ולתפוח בשל תוספת פיגורים. בנוסף, חידוש רישיונו של הנהג יעוכב במשרד הרישוי עד לפירעון הקנס במלואו.

עבירות הזמנה לדין

עבירות תנועה חמורות, שלא ניתן להסתפק בתשלום קנס בגינן. מדובר בעבירות כגון גרם מוות ברשלנות, נהיגה במהירות מופרזת, נהיגה בשכרות או תחת השפעת סמים וכדומה. במקרה זה הנאשם יקבל דו"ח תנועה שמהווה את כתב האישום שלו והזמנה לדין בפני בית המשפט לתעבורה.

משפט תעבורה

סדרי הדין במסגרת משפט תעבורה

סדרי הדין במסגרת שלב התעבורה כוללים מספר שלבים עיקריים:

שלב ההקראה – הדיון הראשון המתנהל במסגרת משפט התעבורה, במסגרתו מוקרא כתב האישום, ועל הנהג להשיב האם הוא מודה בעובדות כתב האישום או שהוא כופר בהן. אם הנאשם מודה, בית המשפט מרשיע אותו בביצוע העבירה במסגרת הכרעת הדין, וכעת עוברים לשלב גזר הדין, העונש. הצדדים, לרבות הנאשם או בא כוחו, רשאים לטעון טיעונים לעונש, ובהתאם לכך ולשיקולי בית המשפט נגזר עונשו של הנאשם. אם הנאשם אינו מודה בעובדות כתב האישום וכופר בהן, בית המשפט יקבע מועד אחר לניהול דיון הוכחות ולשמיעת עדים. תיתכן המתנה של מספר חודשים לדיון המחודש.

שלב ההוכחות – בשלב זה, הצדדים מציגים בפני בית המשפט את הראיות התומכות בטענותיהם ומשמיעים את העדים מטעמם. בתחילה נשמעים עדי התביעה, לרבות השוטרים שנתנו לנהג את דו"ח התנועה. לאחר מכן לנאשם או לבא כוחו יש זכות לחקור אותם בחקירה נגדית, ולבסוף ניתנת לתביעה הזכות לחקור אותם חקירה חוזרת, אם כי רק לגבי שאלות שעלו מתוך החקירה הנגדית. לאחר חקירת עדי התביעה, שומעים את עדי ההגנה באותו האופן. גם לבית המשפט יש זכות משלו לחקור את העדים מטעם הצדדים. על הנאשם להגיע לדיון ההוכחות כשהוא מוכן כראוי. מומלץ מאוד שהנהג יגיע לדיון ההוכחות כשהוא מיוצג באמצעות עורך דין שבקיא ומנוסה בדיני תעבורה, אשר ידע כיצד להכין היטב את הנהג ואת יתר עדי ההגנה מטעמו לקראת מתן עדותם וחקירותיהם הנגדיות, וכן ידע כיצד לחקור נגדית את עדי התביעה.

שלב הסיכומים – כל צד מסכם את טענותיו בפני בית המשפט. סיכומים אלו כוללים, בין היתר, את הממצאים ואת העדויות שעלו במהלך המשפט ואשר תומכים בטענות אותו צד, ומנגד את אי סבירות הטענות של הצד השני, סתירות שעלו מתוך עדויותיהם וראיות נוספות שמעידות על חוסר מהימנותם. גם במקרה זה בתחילה נשמעים סיכומי התביעה, ולאחר מכן סיכומי ההגנה.

משפט תעבורה
שלב פסק הדין
– פסק הדין כולל שני חלקים: הכרעת דין וגזר דין. הכרעת הדין ניתנת מיד בתום הסיכומים, או במועד אחר שייקבע על ידי בית המשפט. אם בית הדין מחליט לזכות את הנהג, עליו להודיע על כך בפתח הכרעת הדין. אם הוא מחליט להרשיע את הנהג, יש לעבור לאחר מכן לשלב גזר הדין ולקביעת העונש. יש לקחת בחשבון שאם מדובר בעבירת ברירת קנס שהנהג כפר בה ובחר לעמוד למשפט, הוא אינו מחויב לקנס הקבוע לגבי עבירה זו, וברוב המקרים אף מטיל עונש חמור יותר.

שלב הערעור – אילו הנאשם הורשע, והוא מוצא לנכון לערער על עצם הרשעתו או על חומרת עונשו, הנאשם רשאי להגיש ערעור על החלטת בית המשפט לתעבורה בפני בית המשפט המחוזי בתוך 45 יום (זכות דומה ניתנת גם לתביעה, כמובן, אילו הנאשם זוכה או אילו העונש שנגזר עליו קל מדי, לדעתה).
מיותר לציין כי גם לגבי שלב זה מוטב להצטייד בעו"ד שבקיא ומנוסה בדיני תעבורה, אשר יידע כיצד לטעון את טענות הערעור ולשכנע את בית המשפט בצדקתן.

יש לכם משפט ואתם צריכים עצה? צור קשר

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות

או חייגו עכשיו

מאמרים נוספים:

חוקי נהג חדש

נהג חדש הוא ההגדרה לנהג בשנתיים הראשונות מרגע קבלת רשיון הנהיגה. החוק קובע כי נהג חדש צעיר הוא נהג שהוציא רישיון נהיגה וגילו מתחת ל-24

המשיכו לקרוא »

מאמרים נוספים:

נהיגה תחת השפעת סם

בשנים האחרונות, אנו עדים לעלייה גדולה של הרבה מקרים של אנשים שנוהגים תחת השפעת סמים. משטרת ישראל החלה להגביר את האכיפה בנושא, במיוחד בכבישים. נהיגה

המשיכו לקרוא »

חוקי תעבורה

חוקי תעבורה (או דיני תעבורה) צופנים בחובם את כלל ההוראות (חוקים, תקנות וכאלה העולות מפסקי דין) הנוגעות לשימוש בכלי רכב ובדרך. בחוקי התעבורה סעיפי המגדירים

המשיכו לקרוא »
סגירת תפריט
דילוג לתוכן