נהיגה בפסילה

נהיגה בפסילה

 

נהיגה בפסילה – מה זה אומר?

נהיגה בפסילה היא עבירה חמורה ביותר, הבאה לידי ביטוי בנהיגה ברכב בזמן שרישיונו של הנהג נשלל. רישיון הנהיגה יכול להישלל לא רק בבית משפט, אלא גם על ידי קצין משטרה. בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה תמצאו שורת עבירות שבגינן קצין משטרה רשאי לשלול את רישיון הנהיגה של הנהג גם אם בפועל לא גרמה העבירה לתאונת דרכים. בין היתר התוספת כוללת את העבירות הבאות: נסיעה במחסום רכבת כשהוא יורד או עולה, הובלת חומרים מסוכנים שלא כחוק, נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים, נהיגה במהירות מופרזת ועוד.

פסילה מנהלית היא שלילת הרישיון ללא משפט. יש עוד לציין בהקשר זה כי גם שוטר שאינו קצין רשאי על פי החוק לשלול את רישיון הנהיגה של נהגים שנתפסו כשהם מבצעים עבירות מהתוספת הרביעית. במקרה הזה, השוטר יעניק לנהג אישור תנועה זמני וכן יעביר לידיו זימון לשימוע בפני קצין משטרה. על הנהג יהיה להתייצב בפני קצין המשטרה תוך שלושה ימים לכל היותר וקצין המשטרה יחליט האם לשלול את רישיון הנהיגה שלו או לא.

מה משך הפסילה המנהלית?

אם הנהג נתפס כשהוא מבצע עבירה המופיעה בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, יכול קצין המשטרה לבצע פסילה מנהלית למשך 30 יום. לעומת זאת אם נגרמה תאונת דרכים, קצין המשטרה רשאי לבצע פסילה מנהלית למשך 60 יום, ללא שום קשר לסוג העבירה. אם חלילה נהרג אדם בתאונה, הקצין יורה על פסילה של 90 ימים וישנו יסוד סביר להניח שיוגש כתב אישום כנגד הנהג.

בדרך כלל בתי המשפט סומכים על שיקול דעתם של קציני המשטרה בנושא זה, אך לא אחת הנסיבות מובילות לקיצור משמעותי של משך השלילה. כך לדוגמה לאחרונה קוצר משך השלילה של נהג מונית שכן עורך דינו דיווח לבית המשפט ששלילה ממושכת תגרום לפגיעה חמורה בפרנסת משפחתו, הנתמכת על ידו באופן מלא.

פסילה בהוראת בית משפט, שאינה פסילה מנהלית, יכולה להיות מוגבלת בזמן אך בהחלט יכולה להיות גם לצמיתות.

נהיגה בפסילה

מה קורה לאחר הפסילה?

לאחר שהוטל על הנהג עונש של פסילה בפועל, הוא מחויב להפקיד את רישיון הנהיגה שלו באופן רשמי במזכירות בית המשפט. אם הרישיון לא בתוקף ואם הרישיון אבד, על הנהג להגיע למשרד הרישוי, להמציא טופס מצב רישיון נהיגה ולהפקיד את הטופס במזכירות, בצירוף של תצהיר רשמי לפיו נבצר ממנו להפקיד את רישיון הנהיגה. על התצהיר צריך הנהג להחתים שופט, עורך דין או רשם.

הפסילה בפועל לא מתחילה במועד מתן גזר הדין אלא רק במועד שבו הופקד רישיון הנהיגה במזכירות בית המשפט. בהתאם לזה, אם הנהג ידחה את מועד הפקת הרישיון, הוא למעשה יאריך בכך את התקופה שבה לא יהיה רשאי לנהוג ברכב. שימו לב – הנהג לא רשאי לנהוג ברכב, גם אם טרם הפקיד את רישיונו במזכירות בית המשפט וזאת בניגוד למה שרבים בקרב הציבור הרחב נוטים להאמין.

הרשעה בעבירת נהיגה בזמן פסילה

להלן המקרים שבהם ניתן להרשיע נהג בעבירת נהיגה בזמן פסילה:

  • רישיון הנהיגה של הנהג נפסל ולמרות זאת הוא נוהג ברכב.
  • רישיון הנהיגה של הנהג נפסל בהתאם לתנאים ספציפיים והנהג מפר את התנאים שנקבעו עבורו.
  • נודע לנהג שהוא פסול מלהחזיק ברישיון רכב ובזמן שהפסילה בתוקף, הוא משתמש ברכב המדובר או מאפשר לאדם אחר להשתמש בו.
  • אדם אשר הרשה לאדם אחר לנהוג ברכב או נהג בעצמו ברכב, בניגוד להודעת איסור שימוש או צו איסור שימוש.

למרות הוראתו החוק הברורות, מדובר בעבירה יחסית נפוצה בישראל ונראה כי ישנם לא מעט נהגים הנתונים תחת פסילה שמאמינים שהסיכויים שיתפסו אותם נוהגים בפסילה, נמוכים עד אפסיים. כמו כן כפי שציינו, ישנם נהגים המאמינים באמת ובתמים כי כל עוד הם עוד לא הפקידו את הרישיון במזכירות בית המשפט, באפשרותם לנהוג בצורה חוקית כשלמעשה לא כך הם פני הדברים.

מהו העונש על נהיגה בפסילה?

נהג שנתפס כשהוא נוהג בזמן פסילה, נחשב בעיני בתי המשפט והמשטרה כאדם שמהווה סכנה לביטחון הציבור. המשטרה ובתי המשפט רואים בנהגים שכאלה כמי שפוגעים הלכה למעשה בסדרי השלטון והמשפט וכפועל יוצא מכך, נהוג להרחיק אותם מהכביש באופן מידי באמצעות הגשת כתב אישום, תוך הגשת בקשה למעצר עד תום ההליכים.

מעבר לכל זה, עבירת נהיגה בפסילה היא בין עבירות התנועה הבודדות שבהן מצטרף מרכיב ענישה שמגיע מהתחום הפלילי והכוונה היא כמובן למאסר. בין אם אתם מודעים לכך ובין אם לא, נכון לכתיבת שורות אלה, אין כמעט תיקים של נהיגה בפסילה, שמסתיימים ללא רכיב של מאסר, בין אם זה מאסר על תנאי, בין אם עבודות שירות ובין אם מאסר בפועל.

מתחם הענישה של נהיגה בזמן פסילה הוא 15 ימים ועד 20 חודשים של מאסר בפועל ופסילה בפועל של חצי שנה לכל הפחות ו-60 חודשים לכל היותר. כמו כן כפי שציינו לא אחת הנהג מקבל בנוסף עונש מאסר על תנאי, תיתכן גם פסילה על תנאי ומן הסתם גם קנסות כבדים.

חשיבות הפנייה הבהולה לעורך דין לענייני תעבורה

בכל מקרה של שלילת רישיון, עליכם לפנות במהירות האפשרית וללא דיחוי לעורך דין לענייני תעבורה ויפה שעה אחת קודם. עורך דין לענייני תעבורה פועל בכל אחד ואחד מהשלבים בתהליך כדי למזער את העונש וכדי שתוכלו לחזור לנהוג כמה שיותר מהר. כמו כן עורך דין מקצועי יוכל במקרים רבים לשחרר את הנהג ממעצר או למנוע את המעצר מראש, להאיר את הנהג באור חיובי ולשכנע את בית המשפט מדוע קיימות נסיבות מקלות שיש להתחשב בהן וכן להדריך את הנהג בכל שלב ושלב כיצד עליו לפעול כדי לא להחמיר חלילה את מצבו.

לפרטים נוספים אתם מוזמנים ליצור קשר עם אנשי המקצוע של משרד עורך דין תעבורה – אוריאל גולדברג, בטלפון מספר 052-6699003 (מספר חירום).

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות

או חייגו עכשיו

מאמרים נוספים:

מאמרים נוספים:

סגירת תפריט
דילוג לתוכן