נהיגה בשכרות

אם הגעת לפה, כנראה שכבר קיבלת זימון לבית המשפט לתעבורה בגין נהיגה בשכרות.
אם אכן זה המצב – תוכל לזהות את השלבים שעברת בדרך לכתב האישום.

נתחיל במעט נתונים יבשים:
נהיגה בשכרות היא אחת מהעבירות החמורות בפקודת התעבורה. לכן מדינת ישראל קבעה כי רישיון הנהיגה של נהג אשר הורשע בנהיגה בשכרות יילקח לתקופת מינימום של שנתיים (אלא אם קיימות נסיבות חריגות יוצאות דופן).

בפועל, בתי המשפט מטילים עונשים חמורים יותר על מי שמורשע בעבירה.
בסוף שנת 2013 החלה להיות מקודמת הצעת חוק אשר מדרגת את העונשים למי שהורשע בנהיגה בשכרות, כך שהפסילה המינימלית תהיה חצי שנה ומעלה, תלוי במספר פרמטרים (כמות האלכוהול שנמדדה, עבר תעבורתי, וותק נהיגה, נסיבות אישיות וכיו"ב). מי שיורשע בנהיגה בשכרות פעם שנייה בטווח של שנה, יקבל עונש מינימלי של 4 שנות פסילה.
במקרה של תאונה קטלנית בה מעורב נהג שיכור, סיכוי גבוה שיוגש נגדו כתב אישום על הריגה. העונש על כך יכול להגיע למספר שנות מאסר בפועל.

נסיבות להפחתת פסילת המינימום

ישנם נאשמים בנהיגה תחת שכרות, שנסיבותיהן האישיות חייבות להוות שיקול להפחתה בפסילת המינימום. ישנן נסיבות כמו: מצב בריאותי קשה, תמיכה רפואית בבן משפחה, הצורך להתפרנס (במידה ומדובר בנהג שזה מקצועו כמו נהג משאית, מונית וכדומה), ילדים הסמוכים על שולחנו של הנאשם ועוד. בתי המשפט קבעו לא אחת, כי היות ומדובר על עבירה חמורה, נסיבותיו האישיות של הנאשם מתגמדות מול האינטרס הציבורי – להילחם בתופעת נהיגה בשכרות הגורמת להמון תאונות דרכים ונחשבת היום למכת מדינה.

על פי מה נקבעת הגדרת שיכור בחוק

על פי מה נקבעת הגדרת שיכור בחוק? משרד התחבורה, בשיתוף עם משרד הבריאות, קבע חוק שאושר על ידי הועדה הכלכלית של כנסת ישראל, במסגרתו נהג יחשב לנוהג בגילופין אם בבדיקת ינשוף נמצא בליטר האוויר שנשף מעל ל 240 מיקרוגרם של שאריות אלכוהול.

אז בואו נעשה פה קצת סדר: נעצרת לבדיקה שגרתית, ברוב המקרים תתבקש לנשוף לתוך מכשיר שנקרא “נשיפון”. המכשיר אינו מודד כמות אלכוהול, אלא רק בודק האם יש אדים או שאריות של אלכוהול באוויר שיוצא לך מהגוף. לא נמצאו שאריות ? הרווחת. סע לשלום.
נמצאו שאריות אלכוהול? עוברים לשלב הבא.

קבל טיפ: כבר בשלב הזה נסה לתעד את המפגש עם השוטר באמצעות הקלטת וידאו או קול. במידה ותקבל כתב אישום ההקלטות יכולות לסייע לך!
בשלב הזה השוטר צריך למלא דו”ח בו הוא מפרט את פרטיך ונתונים נוספים. לדו”ח זה קוראים דו”ח תחקור חשוד.

שים לב! השוטר צריך להקריא בפניך את רוב הסעיפים אותם הוא מסמן. לצערך, בדרך כלל הוא לא מקריא ורק מסמן “V”. הכי פשוט לא?!
בסוף העמוד הראשון השוטר צריך להודיע לך שמרגע זה ואילך אסור לך לשתות, לאכול, לעשן או להכניס כל דבר אחר לפה או לאף עד לבדיקת הינשוף. השוטר ירשום את השעה בה הודיע לך ועליו להשגיח עליך עד לבדיקה עצמה.

בינתיים, כדי שלא תרגיש משועמם, יבקש ממך השוטר לבצע בדיקת מאפיינים.
בדיקת המאפיינים תנסה לאבחן עפ”י סממנים חיצוניים האם אתה שיכור או לא.
קבל טיפ: סרב לבצע את הבדיקה!
לאחר מכן תתבקש לבצע בדיקת נשיפה ב”ינשוף”.

שים לב! סירוב לבצע את הבדיקה ייחשב כהודאה בנהיגה בשכרות ומכאן הדרך להרשעתך בבית המשפט תהיה קצרה. עדיף לנשוף ולקבל תוצאה שלילית מאשר לא לנשוף כלל. עם תוצאה שלילית אפשר להתווכח. כשאין תוצאה קשה הרבה יותר.

נהיגה בשכרות

קיבלת תוצאה שלילית?

בשלב הזה תקבל זימון לבית המשפט. אם לא ייערך לך שימוע במקום, תקבל הזמנה לשימוע שייערך בימים הקרובים.
חכה רגע. לא שוחחת עם עורך דין נהיגה בשכרות? עדיין לא מאוחר מדיי…
קבל טיפ: מיד לאחר שתשוחרר לדרכך (עם או בלי שימוע) סע בהקדם האפשרי לכל בית חולים שתבחר ובצע בדיקת דם. בבדיקת הדם יוכלו לבדוק האם היית שיכור בזמן שנעצרת על ידי המשטרה ולכך יש משמעות גורלית עבורך.

עד עכשיו קראת על המפגש שהיה לך עם השוטר. המפגש הבא אליו זומנת הוא בבית המשפט עם השופט.
רצוי שתגיע למועד הדיון בזמן, ואם אתה מיוצג, וודא שעורך הדין שלך מתכוון להגיע.
אם אתה או מישהו מטעמך לא מתייצבים לדיון, קרוב לוודאי שתורשע בביצוע העבירה למרות שלא התייצבת ותקבל עונש כבד יותר מהעונש שהיית מקבל אם היית מתייצב.

זכור! בבית המשפט לא מחלקים מתנות ופרסים.
זה המקום היחיד בעולם בו כמעט כל המוזמנים מקבלים עונש כזה או אחר. גם מי שיצא זכאי בבית המשפט יוכל להעיד שחלק מהעונש הוא בניהול ההליך המשפטי, בזבוז הזמן, הכסף, האנרגיה והעצבים.
קבל טיפ: ליום הדיון הראשון בעניינך מומלץ להגיע עם אורך רוח וסבלנות בשפע. אין לדעת כיצד העניינים יתגלגלו. ככל שתהיה יותר קצר בזמן ועצבני, כך קיים סיכוי גבוה יותר שתגרום לעצמך נזק.

פנו אלינו למידע נוסף ולייצוג מקצועי ומלא בכל הנוגע לנהיגה בשכרות.

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות

או חייגו עכשיו

סגירת תפריט
דילוג לתוכן