נהיגה ללא רישיון

נהיגה ללא רישיון היא ללא ספק אחת מעבירות התעבורה החמורות ביותר שגוררת ענישה חמורה מאוד. גם אם אתם נוהגים עם רישיון נהיגה שהוא אינו בתוקף העבירה היא עדיין חמורה. יש לציין, כי עבירה זו כרוכה גם ברישום פלילי.

העונשים הקבועים בחוק לנהיגה ללא רישיון:

 1. רישיון נהיגה שפג תוקפו עד 6 חודשים – קנס או ברירת משפט
 2. רישיון נהיגה שפג תוקפו מעל לחצי שנה- זימון לדיון בבית המשפט
 3. רישיון נהיגה שפג תוקפו למעלה משנה, רשות הרישוי עלולה לדרוש מאותו הנהג לעבור שוב תיאוריה ומבחן מעשי.
 4. רישיון נהיגה שפג תוקפו מעל לשנתיים, הנהג יהיה חייב לעבור בהצלחה את התיאוריה והמבחן המעשי כתנאי לחידוש רישיון הנהיגה.
 5. נהיגה ללא רישיון מורשה לסוג הרכב בכל רישיון נהיגה מסומן בסוג כלי הרכב – עבירה חמורה דינה יהיה – קנסות על מגוון סכומים, פסילת רישיון הנהיגה בתוקף, ומאסר במידה והיו עבירות תעבורה קודמות.

במידה ורישיון הנהיגה שלא מחודש היה בגין תקלה טכנית/כלכלית יש לחדשו לפני הדין בבית המשפט ואז, יזכה הנהג לענישה מופחתת.

בחורה שנוהגת ללא רישיון נהיגה

סיווג עבירות – נהיגה ללא רישיון

המחוקק מבחין בין מספר סוגים של נהיגה ללא רישיון, כפי שמפורט בסעיף 10 א' לפקודת התעבורה. חומרת העבירה וחומרת הענישה נגזרות מהגדרות אלו.

 • נהיגה ללא רישיון כלל: מצב שבו אדם נוהג ברכב ללא שהוציא רישיון לסוג הרכב המסוים הנ"ל. עבירה זו הינה חמורה במיוחד, מאחר ומשמעותה שככל הנראה שהאדם כלל אינו למד כיצד לתפעל את הרכב. עבירה זו עלולה לגרור עונש מאסר בפועל או על תנאי, קנס כספי ו/או פסילה של רישיון נהיגה לתקופה של מספר חודשים.
 • נהיגה עם רישיון שלא חודש: דרגת העבירה חמורה פחות, מאחר ומדובר באדם אשר עבר הכשרה לנהוג ברכב, ועמד בכל הקריטריונים לקבלת רישיון הנהיגה. פעמים רבות ההתייחסות לעבירה זו היא כאל עבירה טכנית. אולם חשוב לדעת כי בית המשפט בודק כל מקרה לגופו, ומתייחס בין השאר לפרק הזמן שחלף מאז פקיעת הרישיון. למשל במצב שבו נהג שכח לחדש את הרישיון וחלפו ימים בודדים, ככל הנראה שבית המשפט יסווג מקרה זה בחומרה פחותה מאחר ואין כוונת זדון מאחוריה. אולם ישנם מצבים בהם נהגים בוחרים במודע שלא לבצע חידוש של הרישיון מסיבות שונות, לעיתים עקב סיבות כלכליות. במקרים אלו השיפוט נוטה להיות חמור יותר.
  במידה והנהג דאג לחדש את רישיונו טרם מועד המשפט, הדבר עשוי להקל על עונשו מאחר וטרח לתקן את הליקוי המדובר.
 • נהג שהתיר לאדם אחר לנהוג ברכבו בידיעה שאינו מורשה לנהוג: כאשר נהג מתיר לאדם אחר לנהוג ברכבו, זוהי אחריותו לוודא כי אותו אדם אכן כשיר לנהיגה. כשירות זו מאופיינת כמובן בהימצאות רישיון נהיגה בתוקף המתאים לסוג הרכב. המחוקק רואה בחומרה רבה מקרה שבו אדם נתן את רכבו לאדם שכלל אין לו רישיון, או אף מקרים שבהם הרכב ניתן לקטין – אשר בבירור אינו כשיר לנהוג ברכב. חומרת העונש תיגזר מחומרת המקרה הנדון, ועשויה להגיע אף לעונשי מאסר בפועל.
 • שימוש ברכב ללא ידיעת הבעלים: ישנם מצבים שונים בהם אדם נוהג ברכב מבלי ליידע את בעליו ומבלי לקבל את אישורם לכך. המקרה המוכר ביותר הוא כמובן גניבת רכב, אך ישנם גם מקרים בהם ילדים נוהגים ברכב של הוריהם מבלי לקבל רשות וכדומה. גם עבירה זו נחשבת לעבירה חמורה, על אחת כמה וכמה כאשר לאדם אין רישיון ואינו כשיר לנהוג ברכב. עבירה זו עשויה לגרור עמה פסילת רישיון לתקופה של שלוש שנים או המרה לעונש מאסר בפועל.
 • נהיגה ללא הימצאות של רישיון הנהיגה: תקנות התעבורה קובעות כי אדם אשר נתפס כשהוא נוהג כאשר הרישיון אינו נמצא פיזית ברכב, רשאי להתייצב בתחנת המשטרה בתוך חמישה ימים על מנת להציג את רישיונו. במידה ויעשה זאת במועד, ובמידה ורישיונו בתוקף – הדבר אינו נחשב לעבירה ולא יגרור ענישה או סנקציות כלשהן.

נהג קטין שנהג ללא רישיון

ישנן הרבה עבירות תעבורה המיוחסות לקטינים שנוהגים ללא רישיון, כלומר אלה שלעולם לא הוציאו רישיון נהיגה. המעשה, נחשב למעשה פלילי לכל דבר ועניין והקטין יישפט בבית דין פלילי לנוער. דבר זה, יכול להכתים את עתידו של הקטין. במקרים אלה, יש לפנות לעורך דין פלילי לנוער ולא אל עורך דין המתמחה בדיני תעבורה.

אם אתם חסרי אונים, אל תרימו ידיים, כי יש עדיין מה לעשות בנדון. ייצוג משפטי מקצועי, יוכל להפחית ואפילו לבטל את הענישה. עורך הדין אוריאל גולדברג, מלווה ומייצג משפטית נהגים שנתפסו ללא רישיון נהיגה בתוקף או בכלל כאלה שלא היה להם רישיון נהיגה מעולם.

עו"ד אוריאל גולדברג, יוכל להכין אתכם לקראת החקירה במשטרה ולקראת הדיון בבית המשפט מטרתו של עוה"ד אוריאל גולדברג, היא להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור הנאשם שיכולה לכלול הפחתה בעונש, עד לביטול האישום וזיכוי הנאשם גם מהרישום הפלילי, דבר שיכול לגרום לו לבעיות בתעסוקה.

בעוד אי חידוש רישיון למשך חודש או חודשיים עשוי לגרור קנס, או לחלופין, לגרום לנהג להגיע לבית המשפט, נהיגה ללא רישיון למשך תקופה של מעל שנה עלול להחזירכם לספסל הלימודים ולעבור מחדש את מבחן התיאוריה ואת הטסט המעשי – ממש כפי שעשיתם לפני שקיבלתם את הרישיון המקורי.

גם אם נתפסתם נוהגים ללא רישיון, ייצוג מקצועי על ידי עו"ד המתמחה בתחום יכול להפחית את העונש הנקבע לכם על ידי בית המשפט, ולעתים לאפשר לכם לעבור את התהליך המייגע ללא רישום פלילי. לרישום פלילי יש השלכות על עתידכם המקצועי, ואפילו על אספקטים שונים בעתידכם האישי (למשל, על מערכות יחסים עתידיות עם בן או בת זוג שתצטרכו להסביר להם את מהותו של הרישום הפלילי). מדובר בסיטואציה לא נעימה בעליל, ולכן, אם נתפסתם ללא רישיון – מומלץ להתקשר בהקדם לעו"ד.

נהיגה ללא רישיון - ילד נוהג

ומה אם נתתם לאדם ללא רישיון לנהוג ברכב?

חבר או קרוב משפחה מבקשים את הרכב, רק לכמה שעות. אך מה קורה אם רישיונם אינו בתוקף? רבים אינם מודעים לכך, אך כאשר אתם נותנים לאדם ללא רישיון לנהוג ברכב, אתם שותפים לעבירת תנועה. נכון, לא נעים לבקש לראות את רישיון הנהיגה, במיוחד כאשר מדובר באדם קרוב. עם זאת, נהיגה ללא רישיון עשויה לסכן אתכם, את הנהג ואפילו את הרכב שלכם – כאשר במקרה של תאונה הרכב לא יהיה מבוטח אם הנהג שהפעיל אותו נהג ללא רישיון.

אם בכל זאת מצאתם את עצמכם בסיטואציה כזו, ונהג נתפס ברכב בבעלותכם ללא רישיון, עו"ד מקצועי המתמחה בדיני התעבורה יוכל לייצג אתכם ואת הנהג, ולמצוא דרך להפחית את העונש המוטל עליכם באמצעות הצגת העובדות הנוגעות לסיטואציה בצורה הטובה ביותר לייצוג האינטרסים שלכם בבית המשפט.

 מה לגבי נהיגה בלי ביטוח

נהיגה ללא ביטוח היא עבירה חמורה שיכולה לגרום לכם לנזק כספי גדול מאוד, לקריא נוספת על נהיגה ללא ביטוח לחצו כאן.

עו"ד אוריאל גולדברג עוסק בתחום דיני התעבורה בישראל משנת 2012.

המשרד רשם לזכותו הצלחות רבות בעבירות מהירות מופרזת, נהיגה בשכרות, נהיגה בפסילה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, נהיגה בשלילה ועוד.

צוות המשרד מעניק שירות אישי ודיסקרטי, בדגש על איכות הייצוג ושומר על רענון תדיר של נהלי המשטרה, החקיקה והפסיקה העדכנית בתחום.

עורך דין אוריאל גולדברג
עו"ד אוריאל גולדברג

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות

או חייגו עכשיו

מאמרים נוספים:

מצלמת מהירות 2021

בשנת 2021 ייחרץ גורלה של מצלמת מהירות א3 אשר הטילה מורא במשך שנים רבות על נהגי ישראל "הממהרים". המצלמות מוקמו באיזורים מועדים לפורענות בכל מה

המשיכו לקרוא »

מאמרים נוספים:

נהיגה ללא רישיון

נהיגה ללא רישיון היא ללא ספק אחת מעבירות התעבורה החמורות ביותר שגוררת ענישה חמורה מאוד. גם אם אתם נוהגים עם רישיון נהיגה שהוא אינו בתוקף

המשיכו לקרוא »
סגירת תפריט
Call Now Button דילוג לתוכן