נהיגה תחת השפעת סם

בשנים האחרות, אנו עדים לעלייה גדולה של הרבה מקרים של אנשים שנוהגים תחת השפעת סמים. משטרת ישראל, החלה להגביר את האכיפה בנושא, במיוחד בכבישים. נהיגה תחת סמים, נחשבת לעבירה הקשה ביותר בדיני תעבורה. המחוקק הישראלי, מטיל עונש כבד של מינימום שנתיים בפסילת הרישיון למי שהורשע בנהיגה תחת השפעת סמים. עבירה של נהיגה תחת סמים, נחשבת אפילו לקשה יותר מנהיגה תחת שכרות.
אם עד לפני כמה שנים, ההרשעה בנהיגה תחת השפי בה הוכחות של קיומם קשר ביו נטילת סמים לנהיגה , היות והסמים בדמו של אדם ניתנים לאבחון גם כמה ימים לאחר נטילתם, לא היה דגי, בהימצאות סמים בדמו של נהג על מנת שניתן יהיה להרשיעו בעבירה זו.

תיקון חוק התעבורה בשנת 2005

בשנת 2005, החמיר המחוקק את החקיקה, בעניין נהיגה תחת השפעת סמים, במסגרת תיקון פקודת התעבורה. נקבע, כי שיכור או אדם הנוטל סמים, ואף תוצרי פירוק של סם, המדינה אינה חייבת להוכיח "השפעה של סמים בזמן נהיגה" יש לציין, כי על פי מחקרים, תוצרי פירוק של מריחואנה וחשיש, נשארים בגופו של נהג המשתמש בסם גם שבועיים ושלושה לאחר השימוש בהם.

דרישת בדיקת שתן מנהג

ישנם מקרים, בהם יידרש מהנהג שיש חשד כי נוהג תחת השפעת סמים, בדיקת שתן. השאלה אם קיים מידע מודיעיני לפיו אותו הנהג, צורך סמים באופן קבוע, או שביצע עבירת תנועה אחרת. במידה וקיימות אחת מן , החשדות הללו יידרש הנהג ע"י השוטר לתת דגימת שתן.

ההבדלים בין נהיגה בשכרות ונהיגה תחת סמים

ישנם בכל זאת הבדלים בהרשעות בין אדם שנהג תחת השפעת אלכוהול, לבין אדם שנהג תחת השפעת סמים ואלה הם:
1 – מותר לנהג לעלות על ההגה, למרות ששתה אלכוהול, כל עוד כמות האלכוהול, אינה עוברת את הרמה המקסימלית
2 – האלכוהול, בדם, ייעלם בטוח של 24 שעות מהדם וסמים מסוימים, יכולים להישאר בדם עד כחודש ימים לאחר השימוש בהם. על פי החוק, נהג שנמצא בדמו או בבדיקת השתן שמצא סם, למרות שהוא צרך את אותו הסם לפני מספר שבועות ייחשב למי שנהג תחת השפעת סמים, למרות שלא השתמש באותו היום בסמים. על הנהג במקרה זה, תוטל עליו אחריות להוכיח לבית המשפט, כי לא נטל סמים ביום תפיסתו.
3 – במידה ואין חשד סביר לנטילת סמים, הנהג יכול לסרב לבצע בדיקת שתן, אך יחד עם זאת, ניתן לבצעי דגימת רוק גם ללא חשד. במידה ובדיקת הרוק הראתה סימנים של הימצאות הסם ברוק, יידרש מהנהג בכל תוקף, לבצע גם בדיקת שתן.

האם מותר לדרוש מנהג לעבור בדיקת שתן?

התשובה לכך נעוצה בחשד הסביר. אם ביצעת עבירה כלשהי, קיים מידע מודיעיני לפיו אתה צורך סמים באופן קבוע או שסתם נסעת בזיגזג, המשטרה תוכל לארוב לך ולבצע לך בדיקת מאפיינים. במידה ויתעורר חשד, תידרש לתת דגימת שתן.
קבל טיפ
מסרת בדיקת שתן לאיתור שאריות סם? התייצב במהירות האפשרית וללא דיחוי בבית החולים הקרוב ובקש לבצע בדיקת דם לאיתור שאריות סם. במידה ויוגש נגדך כתב אישום, תוצאות הבדיקה יכולות להיות ההבדל בין זיכוי לבין פסילת רישיון לתקופה ארוכה שיכולה להגיע למספר שנים.
שים לב!
גם אם טרם הוגש נגדך כתב אישום על נהיגה תחת השפעת סם, לקצין משטרה יש סמכות לפסול את רישיונך לתקופה של 30 יום אם הוא סבור שיוגש נגדך כתב אישום. המצב הקיים פוגע קשות בנהגים אשר לא עשו כל שימוש בסם, ובכל זאת רישיונם נלקח עד שיתבררו תוצאות בדיקת השתן שמסרו.
אם רישיונך נלקח ממך, תוכל לקרוא כאן כיצד ניתן להשיבו.

מה עושים אם יש חשד שיוגש נגדך כתב אישום?

יש להתייצב במהירות בבית חולים על מנת לבצע בדיקת דם לאיתור שאריות סם. תוצאות בדיקת הדם, יכולות לזכות אותך מפסילת רישיון ארוכת טווח, שיכולה להגיע גם למספר שנים. גם אם טרם הוגש נגדך כתב אישום בדבר נהיגה תחת השפעת סמים, לקצין המשטרה, קיימת הסמכות, לפסול לך את רישיון הנהיגה לחמשך 30 יום, גם במידה והוא סבור, כי יוגש נגדך כתב אישום.

שכירת שירותיו של עורך דין המתמחה בדיני תעבורה

היא זו שיכולה להציל לך את המצב, להקל בעונשך או לגרום לשופט לדחותה על הסף. עורכי דין, המתמחים בדיני תעבורה, יכולים למצוא את הפרצות השונות בחוק ולהשיב לך את רישיונך, תוך הוכחות מסוימות שרק עורכי הדין בענייני תעבורה בקיאים בהן.

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות

או חייגו עכשיו

מאמרים נוספים:

מאמרים נוספים:

מעבר באור אדום

בשנים האחרונות ניכר שישנה עלייה ניכרת בכמות תאונות הדרכים בארץ והתחושה היא שהקטל בדרכים הפך למכת מדינה של ממש. למרות זאת, ציבור הנהגים והנהגות ממשיכים

המשיכו לקרוא »
סגירת תפריט
דילוג לתוכן