נסיעה בנתיב השמאלי

בעת האחרונה החלה משטרת התנועה להגביר את האכיפה נגד נהגים ונהגות אשר אינם מפנים את הנתיב השמאלי בכביש. חשוב לדעת, כי נסיעה בנתיב השמאלי היא למעשה עבירה על חוקי התנועה בישראל והעונשים שניתן להטיל בגינה הם דו"ח בשווי של 250 שקלים ו-6 נקודות חובה ברישיון הנהיגה. במאמר זה נתייחס להוראות החוק הרלוונטיות, נסביר מהם העונשים בגין אי חזרה לנתיב הימני וכיצד עורך דין תעבורה יוכל לסייע לכם במקרה של קבלת דו"ח.

נסיעה בנתיב השמאלי

מה קובע החוק?

מסקירה שנערכה בשנה שעברה בנוגע לעבירות תנועה בכבישי הארץ, עלה שהעבירה הנפוצה ביותר בכביש הייתה אי שמירה על נסיעה בנתיב הימני, כאשר עבירה זו חזרה על עצמה יותר מכל עבירות התנועה האחרות. בהתאם לכך, הודיעה משטרת ישראל על הגברת האכיפה נגד נהגים ונהגות שלא יקפידו על נסיעה בנתיב הימני, והיא החלה לחלק דו"חות רבים בכבישים בין עירוניים בכל רחבי הארץ. חשוב לציין כי עבור חלק נכבד מציבור הנהגים והנהגות בישראל, מבחן הנהיגה העיוני נערך לפני שנים רבות ועל כן יש לרענן את הזיכרון באשר לתוכנו של החוק הדן בנסיעה בנתיב השמאלי. החוק הרלוונטי, אם כן, הוא סעיף 35 לתקנות התעבורה, תשכ"א-1961 שכותרתו "התנועה בצד ימין". הסעיף קובע, כי נהג הרכב ישתמש בצדו הימני הקיצוני של הכביש ככל הניתן, גם כאשר מדובר בכביש חד-סטרי, או בצדו הימני הקיצוני של הנתיב אשר מיועד לאותו סוג רכב, הכל בכפוף להוראות חלק זה. על פי החוק במדינת ישראל, הנהיגה בנתיב השמאלי מותרת אך ורק לשם עקיפה או פנייה. כלומר, מחובתם של הנהגים בכביש להקפיד על נסיעה בנתיב הימני, כאשר נסיעה בנתיב השמאלי נועדה לעקיפה של רכבים בלבד. חשוב להבין, שעצם הנסיעה בנתיב השמאלי מהווה הפרעה לתנועה והיא מעכבת פעמים רבות את יתר הנהגים הנמצאים בכביש. לכן מצופה מהנהגים, בהתאם להוראות החוק, שישימו לב לשמירה על הימין. כך, הנהיגה בכבישים תהיה בטוחה, רגועה ומהנה יותר ובדרך זו כולנו נרוויח ונשמור על החיים שלנו.

דוח תנועה נהיגה בנתיב השמאלי

העונשים על הפרת החוק

מאחר שמדובר בעבירת תנועה נפוצה מאוד בכבישי ישראל, העונש שנקבע למי שיפר אותה הוא קנס כספי בסך 250 שקלים ו-6 נקודות חובה ברישיון הנהיגה. העונש שנקבע לעבירה והגברת האכיפה נועדו להרתיע את ציבור הנהגים והנהגות מאי שמירה על נסיעה בנתיב הימני. חשוב להבין, שמדובר בעבירה חמורה ואין להקל בה ראש. המטרות של תוכנית האכיפה של משטרת ישראל ואגף התנועה הן למנוע מנהגים ומנהגות לבצע עבירות בריונות בכבישים, המסכנות את חיי כולנו. מלבד סיכון חיי אדם, רכב הנוסע לאט בנתיב השמאלי מפריע לזרימה רציפה ומיטבית של התנועה בכביש. בשל כך, חשוב מאוד לאפשר לציבור הנהגים להשתמש בנתיב השמאלי על מנת לבצע עקיפות בצורה בטוחה ובכך גם למנוע מהם לבצע עבירות מיותרות. זכרו, שנסיעה בנתיב השמאלי נועדה לצורך עקיפה או פנייה קרובה שמאלה ולכן חשוב להקפיד על הימין ולאפשר זרימה של תנועה מהירה של יתר המכוניות בכביש.

פנייה לעורך דין תעבורה

אם קיבלתם דו"ח בגין עבירת תנועה על נסיעה בנתיב השמאלי, ההמלצה היא לפנות לעורך דין מקצועי המתמחה בתחום התעבורה על מנת שיסייע לכם. עורך הדין מכיר את נבכי החוק ואת כל האפשרויות העומדות בפניכם – תשלום הדו"ח, הגשת בקשה להישפט או הגשת בקשה לערעור. במדינת ישראל החקיקה משתנה, יש תקדימים שונים ורצוי להיות מעודכנים בהוראות החוק והפסיקה. חשוב לזכור, שהחוק מקציב זמנים שבהם יש לעמוד ולכן חשוב לפנות לעורך דין תעבורה שייתן לכם את כל המידע ואת הטיפול המקצועי, האמין והמסור ביותר.

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות

או חייגו עכשיו

מאמרים נוספים:

עבירות תנועה

בדרך כלל כשנהג מן השורה נתפס מבצע עבירות תנועה ופונה לעורך דין תעבורה, שתי שאלות מנקרות במוחו: השאלה הראשונה היא כמה נקודות צפויות להירשם לו

המשיכו לקרוא »

מאמרים נוספים:

חוקי נהג חדש

נהג חדש הוא ההגדרה לנהג בשנתיים הראשונות מרגע קבלת רשיון הנהיגה. החוק קובע כי נהג חדש צעיר הוא נהג שהוציא רישיון נהיגה וגילו מתחת ל-24

המשיכו לקרוא »
סגירת תפריט
דילוג לתוכן