עבירת נהיגה במשקל יתר – חריגה מהמשקל המותר

אחת העבירות השכיחות בקרב נהגי משאיות הובלה, ובקרב המעסיקים שלהם, היא עבירת נהיגה במשקל יתר, כלומר מעמיסים על המשאית משקל חריג מעל המותר. הסיבות לתופעה הנפוצה בתחום ההובלה נובעת מרצון לחסוך עלויות הובלה, למשל במקום להוביל מטען במשקל כללי של 8 טון ב-4 נסיעות, בכל פעם 2 טון, מעמיסים בכל פעם כ-3 טון וחוסכים הובלה אחת. זהו חיסכון משמעותי עבור חברת ההובלה או נהג המשאית, במיוחד כאשר טווח הנסיעה גדול, למשל הובלה מקריית שמונה לאשקלון.

בסעיף 85 א' בתקנות התעבורה נקבע כי אין להוביל מטען ברכב או עליו, אלא אם מבנה הרכב על חלקיו ואבריו השונים, מתאים להובלה בטוחה של המטען. בסעיף 85 א' (5) נקבע כי המשקל הכולל של הרכב והמטען לא יעלו על המשקל הכולל המותר, כפי שמצוין ברישיון הרכב. כמו כן, נקבע בתקנות כי העומד על סרני הרכב לא יעלה על העומס המרבי כפי שנקבע בתקנות ועל פי הנחיות יצרן הרכב, הנמוך ביניהם.

נהג משאית הנתפס בעבירת נהיגה במשקל יתר צפוי לעונש בהתאם לגודל החריגה מהמשקל המותר. עד לסף חריגה כפי שנקבע בתקנות הנהג צפוי לקנס כספי, כאשר באפשרות הנהג לעתור לבית המשפט לתעבורה כדי להישפט במקום. אם הנהג נתפס בעבירת נהיגה במשקל יתר עם חריגה של עד 25% מהמשקל הכולל המותר, יש שתי דרגות קנס וענישה:

  • חריגה מהמשקל המותר עד 10% מהמשקל הכולל המותר תוביל לקנס של 500₪.
  • חריגה מהמשקל המותר מעל 10% ועד 25% מהמשקל הכולל המותר תוביל לקנס בסך 1,000₪.

נהג הנתפס בעבירת נהיגה במשקל יתר מעל 25% מהמשקל הכולל המותר צפוי לקבל זימון לבית המשפט לתעבורה, בנוסף הוא עלול לאבד את רישיון הנהיגה שלו לתקופה של 30 יום. לאור ריבוי עבירות נהיגה במשקל יתר, הוחלט לאחרונה להחמיר בעונשים כדי להתריע נהגים אחרים ולהפחית תאונות שנגרמו בגלל חריגה מהמשקל המותר. על פי תיקון חדש הוחלט כי עבירה הגוררת זימון משפט מאפשרת לקצין משטרה להחליט על איסור שימוש ברכב שנלכד עם חריגה מהמשקל המותר, לתקופה של עד 60 יום.

בדיקת המשקל המותר להעמסה ברכב

חריגה מהמשקל המותר

נהגים הנלכדים בעבירת נהיגה במשקל יתר נוטים להתלונן כי לא ידעו מהו המשקל המותר להובלת מטענים ברכב בו הם נוהגים, מיותר לציין כי הצצה פשוטה ברישיון הרכב מגלה מהו המשקל המקסימלי המותר להעמסה ברכב, לכן ראוי שכל נהג יבדוק לפני תחילת הנסיעה והובלת המטען מהן המלצות יצרן הרכב, ולפעול לפיהן.

חשוב לדעת כי נסיעה עם חריגה מהמשקל המותר עלולה לגרום לתאונות דרכים קשות בגלל עומס יתר על הסרנים ומערכת הבלימה, כמו כן קשה לשלוט ברכב בזמן נהיגה במשקל יתר, ויש לכך השפעה על כלל מכלולי הרכב.

אכיפת עבירות נהיגה במשקל יתר

עיקר המאמצים של משטרת ישראל ומשרד התחבורה מופנים כלפי נהגי משאיות הנתפסים לא פעם בעבירת נהיגה במשקל יתר. כדי לאכוף את הנושא המשטרה וצוותים ייעודיים של משרד התחבורה מציבים מדי פעם מאזני דרך ניידים לשקילת משאיות ורכבי הובלה אחרים. בסמכותם של שוטרים במשטרת התנועה לעצור בצד כלי רכב החשודים בעבירת משקל יתר, הם בוחנים את תעודת המשלוח ומוודאים האם אין חריגה מהמשקל הכולל המותר. במידה וכן הנהג צפוי לקנס ובמקרים חריגים לשלילת רישיון הנהיגה שלו לחודש.

כדאי לדעת כי שוטר רשאי להורות לנהג הנחשד בעבירת נהיגה במשקל יתר לעקוב אחריו ולהגיע עם הרכב למקום קרוב ככל הניתן לצורך שקילה. אי ציות לשוטר המבקש מהנהג להתלוות אליו כרוך בעבירת אי ציות להוראות שוטר, עבירה חמורה בפני עצמה, למרות שהנהג יצליח להתחמק משקילה הרכב ובעבירה בגין משקל יתר.

מה עושים במקרה שהמעסיק דרש מהנהג לנהוג במשאית למרות משקל היתר?

ישנם מעסיקים המצפצפים על החוק ומנסים לחסוך עלויות ולמקסם רווחים, לכן הם דורשים מנהגי המשאיות שלהם להעלים עין ולנהוג במשאית למרות משקל היתר והחריגה מהמשקל הכללי המותר. כיום, החוק אינו מטיל קנסות על בעל החברה אלא רק על הנהג, שכן תקנות התעבורה מחייבות את הנהגים לציית לכללים, וכל עבירה עלולה לגרום לקנסות, לדיון בבית משפט ולעיצומים נוספים כמו פסילת הרישיון. מאחר ולא ניתן להאשים את המעסיק, הוחלט לאפשר לקצין משטרה להחליט על איסור שימוש ברכב הנתפס בעבירת משקל יתר לתקופה של עד 60 יום, זהו עונש כבד ומרתיע עבור המעסיק.

כיצד עורך דין תעבורה יכול לסייע לכם?

אם קיבלתם דוח משוטר או מגורם רלוונטי אחר בגין עבירת נהיגה במשקל יתר, מומלץ לפנות במהירות האפשרית לעורך דין תעבורה מקצועי ומנוסה. עורך דין מכיר את תקנות התעבורה היטב ומודע לפסיקת בתי המשפט לתעבורה ולתקדימים בנושא, לכן הוא יכול לסייע לכם בדיון בבית המשפט, לבטל קנסות כספיים, להקל בחומרת העונש, ובמקרים מסוימים להוציא אתכם זכאים.

אין לוותר על ייעוץ וייצוג משפטי בגין עבירת נהיגה במשקל יתר. למרות שנהגים רבים מעדיפים לשלם את הקנס ולהמשיך לעבוד, חשוב לזכור כי עבירה דומה עלולה לגרום לבית המשפט להחריף את העונש.

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות

או חייגו עכשיו

מאמרים נוספים:

עבירות תנועה

בדרך כלל כשנהג מן השורה נתפס מבצע עבירות תנועה ופונה לעורך דין תעבורה, שתי שאלות מנקרות במוחו: השאלה הראשונה היא כמה נקודות צפויות להירשם לו

המשיכו לקרוא »

משפט תעבורה

מהו משפט תעבורה? משפט תעבורה הוא הליך משפטי המתנהל בבית המשפט לתעבורה בגין ביצוע עבירת תנועה. חשוב להבין כי דיני התעבורה נחשבים כחלק ממערכת המשפט

המשיכו לקרוא »

מאמרים נוספים:

סגירת תפריט
דילוג לתוכן