קנס על נסיעה בנתיב תחבורה ציבורית

נתיב תחבורה ציבורית (נת"צ) מיועד אך ורק לתחבורה ציבורית על סוגיה השונים, לרבות אוטובוסים, מוניות שירות ומוניות ספיישל. רוב נתיבי התחבורה הציבורית בישראל מיועדים גם לכלי רכב פרטיים של 4 נוסעים ומעלה, וכן לנכים בעלי היתר מתאים. כדאי לדעת כי משרד התחבורה מוסמך לאשר היתרי נסיעה בנתיבי התחבורה הציבורית לבעלי תפקידים שונים. נתיבי התחבורה הציבורית נועדו לעודד את השימוש בתחבורה הציבורית, להעניק עדיפות לתחבורה הציבורית על פני כלי רכב פרטיים, להפחית את מספר כלי הרכב בשעות העומס ולהפחית את הזיהום.

בסוף שנת 2016 החלו משרד התחבורה ומשטרת ישראל להפעיל מצלמות אכיפה אוטומטיות בנתיבי תחבורה ציבורית באיילון ובנתיבים אחרים ברחבי הארץ. במקביל להחמרת מדיניות האכיפה על נסיעה בנתיבי התחבורה הציבורית, החליט המחוקק על שינוי בפקודת התעבורה במטרה להקנות סמכות לרשויות המקומיות לבצע אכיפה מוגברת על נסיעה בנתיבי התחבורה הציבורית. כל מי שנתפס או צולם בעודו משתמש בנתיב השמור לתחבורה ציבורית, צפוי לקנס בגובה של 500 ש"ח.

כנס על נהיגה בנתיב תחבורה ציבורית

הגברת האכיפה על נסיעה בנתיבי תחבורה ציבורית

לאורך השנים הוקצו נתיבים בלעדיים לתחבורה הציבורית כדי לעודד את הציבור להשאיר את הרכב הפרטי בחניית הבית ולעשות שימוש הולך וגובר בתחבורה הציבורית. נתיבי התחבורה הציבורית מאפשרים לכלי הרכב המורשים (אוטובוסים, מוניות, כלי רכב פרטיים מרובי תפוסה וכדומה) לנוע במהירות ממקום אחד למקום אחר, בלי הפרעות. המטרה היא הקלת עומסי התנועה הכבדים בכבישי הארץ. עם זאת, במשך שנים ארוכות כמעט ולא היה פיקוח על המשתמשים בנתיבי התחבורה הציבורית, ולמעשה תנועת כלי הרכב הציבוריים וכלי רכב מרובי התפוסה שובשה ונוצרו עומסי תנועה כבדים גם בנתיבי הנת"צ.

בתקנות התעבורה, תשכ"א-1961, נקבע מהו נתיב תחבורה ציבורית, מי מורשה לעשות בו שימוש, כיצד לסמן אותו והיכן למקם את אמצעי השילוט. כאמור, מינואר 2017 הועברו סמכויות האכיפה על נסיעה בנתיב תחבורה ציבורית לרשויות המקומיות. האכיפה מבוצעת באמצעות הפעלת מצלמות אוטומטיות נייחות וניידות המתעדות את הנהגים המשתמשים בנת"צ שלא כדין.

כדאי לדעת כי בכביש צריך להיות סימון ברור של נתיב לתחבורה ציבורית, אך בשונה ממסלול תחבורה ציבורית (מת"צ) שבו יש הפרדה פיזית של הנתיב באמצעות מעקות ומדרכות, הנת"צ מסומן באמצעות שילוט וקו מקווקו בצבע צהוב, לסימון ההפרדה בין הנתיבים השונים בדרך.

קנס על נסיעה בנת"צ

כל העושה שימוש שלא כדין בנתיב תחבורה ציבורית, עלול לקבל קנס. חשוב לזכור כי כיום הפיקוח על נסיעה בנתיבי התחבורה הציבורית נעשה באמצעות מצלמות אוטומטיות, ואכן נהגים רבים הופתעו בשנת 2017 וקיבלו קנס בסך 500 ש"ח ישירות לתיבת הדואר שלהם, אף על פי שלא נלכדו בידי שוטר ממשטרת התנועה.

עד לאחרונה הקנסות היו נמוכים יחסית וסכומם היה כ-250 ש"ח בלבד; לכן נהגים רבים ניסו את מזלם ועשו שימוש שלא כדין בנתיבי התחבורה הציבורית. נתיבי הנת"צ פופולריים גם בקרב רוכבי קטנועים ואופנועים; אלה עשו שימוש תכוף בנתיבים הפנויים והמהירים יותר, והמשטרה התקשתה לאכוף את הנושא. לכן, ביוזמת משרד התחבורה ובעקבות לחץ מראשי הרשויות המקומיות, הוחלט על הגברת האכיפה ועל התקנת מצלמות אכיפה אוטומטיות. כיום הקנס גבוה יותר, והסכום שלו הוא כאמור 500 ש"ח. בעקבות המצלמות הרבות, מומלץ להימנע משימוש שלא כדין בנתיבי התחבורה הציבורית.

לרכב דו גלגלי מותר לנסוע בנתיב תחבורה ציבורית בתל אביב

עם זאת, חשוב לציין כי החוק מחייב את הרשות המקומית למקם שלטים בהתאם להנחיית אגף ההנדסה, בחצי המרחק בקטע דרך העולה על 2 ק"מ. כמו כן, נקבעו הנחיות חדשות היכן מותר למקם את מצלמות האכיפה. מעבר לכך, ראוי לציין כי בעיריית תל אביב הוחלט על פיילוט בנתיבים מסוימים ברחבי העיר על מנת לאפשר לבעלי רכב דו גלגלי לעשות שימוש בנתיבי התחבורה הציבורית. הפיילוט הורחב לאחרונה לכל נתיבי התחבורה הציבורית בעיר, אך אמצעי השילוט טרם הוסדרו, לכן מומלץ לבעלי רכב דו גלגלי להימנע מנסיעה בנת"צ אלא אם יש שלט המאפשר להם לעשות זאת.

במידה שמקבלים דו"ח בגין עבירת נהיגה בנת"צ, וכל עוד לא ביצעתם את העבירה, כדאי לפנות לעורך דין תעבודה כדי לפעול נכון מול הגורמים הרלוונטיים, למשל ביטול הדו"ח. כאשר כלי רכב נלכד בעדשת המצלמה, הקנס נשלח לביתו של בעל הרכב ולא לביתו של הנהג בפועל; במקרים אלו יש מקום לשקול בקשה להסבת הקנס למי שנהג ברכב בפועל.

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות

או חייגו עכשיו

מאמרים נוספים:

מאמרים נוספים:

עבירות תנועה

בדרך כלל כשנהג מן השורה נתפס מבצע עבירות תנועה ופונה לעורך דין תעבורה, שתי שאלות מנקרות במוחו: השאלה הראשונה היא כמה נקודות צפויות להירשם לו

המשיכו לקרוא »
סגירת תפריט
דילוג לתוכן