שימוש בטלפון בזמן נהיגה

בפקודת התעבורה נקבע איסור על שימוש בטלפון נייד במהלך נהיגה ברכב, מאחר שמדובר בהיסח דעת חמור ומסוכן במיוחד. על פי פקודת התעבורה חל איסור מוחלט על השימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה, ואין לאחוז בו ביד, לשלוח או לקרוא הודעות טקסט. כל מי שמפר את החוק עובר עבירה חמורה שדינה כיום הוא קנס גבוה של 1,000 ש"ח וצבירה של 8 נקודות. מותר לשוחח בטלפון הנייד בזמן נהיגה אך ורק באמצעות דיבורית, ויש אפשרות להשתמש גם באוזניה אחת המוצמדת לאוזן.

הסחת דעת בזמן נהיגה

בעקבות החשש מתאונות דרכים קשות כתוצאה מהסחת דעת הנובעת משימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה, הוחלט להגביל את השימוש בנייד ולאכוף בחומרה את הנושא. מחקרים שונים הוכיחו כי שימוש בנייד בזמן נהיגה מגדיל משמעותית את הסיכון לתאונות דרכים, ולכן הוחלט בישראל על שינוי החוק. אין להשתמש בטלפון הנייד בזמן נהיגה ואסור לאחוז בטלפון במהלך הנהיגה. בשורה התחתונה – החוק מאפשר לשוחח באמצעות דיבורית בלבד.

קנסות ועונשים בגין שימוש בטלפון הנייד בזמן נהיגה ברכב

השימוש בטלפון הנייד נפוץ בקרב כלל האוכלוסייה, לרבות נהגים. אם בעבר הלא רחוק הטלפון הנייד שימש את האדם בעיקר לשיחות ולמסרונים (הודעות טקסט – SMS), הרי שכיום לרוב האנשים יש סמארטפון משוכלל, וכולם עושים שימוש באפליקציות שונות, ובעיקר באפליקציות ניווט כמו וויז ובאפליקציות לשיחות ולהחלפת מסרים כגון ווטסאפ. לכן, הפיתוי להשתמש בטלפון הנייד בזמן נהיגה גדול יותר מאי פעם, ורבים בציבור מבולבלים ואינם מודעים לחקיקה הקיימת ולקנסות הכבדים שעליהם הוחלט.

נהג עושה שימוש בטלפון בזמן הנהיגה

בתקנות התעבורה נקבע איסור על שימוש בטלפון הנייד, כל עוד הרכב נמצא בתנועה. האיסור על שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה כולל גם איסור על קריאת הודעות, שליחת מסרונים, הפעלת אפליקציות שונות ושימוש בהן. בתקנה מספר 28 ב' סעיף 1 נקבע כי כל המפר את איסור השימוש בטלפון הנייד בזמן נהיגה עובר עבירה פלילית, ובגין העבירה הוא צפוי לקבל קנס של 1,000 ש"ח ו-8 נקודות.

במידה שמקבלים דו"ח בגין שימוש בטלפון הנייד בזמן נהיגה, כדאי לדעת כי ניתן להגיש בקשה להישפט. זהו דו"ח מסוג ברירת משפט ויש להגיש את הבקשה תוך 90 יום. יש לשלוח את הבקשה להישפט בדואר רשום למרכז פניות נהגים במשטרת ישראל.

שימוש בטלפון נייד בעת עמידה ברמזור אדום

מאחר שבתקנה 28 לפקודת התעבורה נקבע איסור על שימוש בטלפון הנייד כאשר הרכב נמצא בתנועה, ישראלים רבים משוכנעים כי ניתן להשתמש בנייד כאשר עוצרים באור אדום. ואכן, רבים מנצלים את זמן ההמתנה עד לאור הירוק כדי לקרוא הודעות, להגיב, לשלוח מסרונים, להשתמש באפליקציה מסוימת ועוד. לכן, ראוי לציין כי באופן עקרוני אין להשתמש בנייד גם כאשר עומדים ברמזור אדום מאחר שבעיני החוק הרכב עדיין בתנועה. עם זאת, יש שופטים שאינם מחמירים במקרים אלה והם עשויים לזכות את הנאשם. לעומתם ישנם שופטים אחרים המעדיפים את הפרשנות המחמירה של החוק, ולכן זהו עניין של מזל.

אגב, חשוב לציין כי אם שוטר "תופס" את הנהג מחזיק את הטלפון הנייד בזמן נהיגה, גם אם הנהג לא שוחח או עשה שימוש בטלפון, הוא צפוי לכתוב דו"ח תנועה. לאחרונה הותקנו גם מצלמות אכיפה אוטומטיות כדי להגביר את האכיפה על שימוש בטלפון בזמן נהיגה, כאשר הדו"ח נשלח באופן אוטומטי לנהג או לבעל הרכב.

כיצד לפעול לאחר קבלת דו"ח בגין שימוש בטלפון בזמן נהיגה?

עבירת שימוש בטלפון הנייד בזמן נהיגה נחשבת לחמורה. בתי המשפט מחמירים עם הנהגים הנאשמים בעבירה זו, לכן רצוי להימנע משימוש בנייד בזמן נהיגה, למעט שימוש בנייד באמצעות דיבורית. במידה שמקבלים דו"ח בגין שימוש בטלפון בזמן נהיגה, מומלץ לפנות לעורך דין תעבורה המתמחה בתחום זה, בעיקר במקרים שבהם מקבלים דו"ח בגין שימוש בנייד ברמזור אדום או אם משוכנעים כי השוטר טעה.

ייצוג משפטי על ידי עורך דין תעבורה, מאפשר לנהל את המשפט במיומנות, להפחית את חומרת העונש ולעתים אפילו לזכות את הנאשם. הכל בהתאם למקרה.

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות

או חייגו עכשיו

מאמרים נוספים:

יעוץ משפטי מיידי

חוקי התעבורה מטרתם לאפשר תנועה בטוחה בדרכים לכל מי שעושה בהם שימוש. מי שנקלע לנסיבות בהן עשוי להיות מוגש כנגדו כתב אישום בבית המשפט לתעבורה

המשיכו לקרוא »

נסיעה בנתיב השמאלי

בעת האחרונה החלה משטרת התנועה להגביר את האכיפה נגד נהגים ונהגות אשר מבצעים נסיעה בנתיב השמאלי ואינם שומרים על הימין. נסיעה בנתיב השמאלי היא עבירה

המשיכו לקרוא »

מאמרים נוספים:

מעבר באור אדום

בשנים האחרונות ניכר שישנה עלייה ניכרת בכמות תאונות הדרכים בארץ והתחושה היא שהקטל בדרכים הפך למכת מדינה של ממש. למרות זאת, ציבור הנהגים והנהגות ממשיכים

המשיכו לקרוא »

נהיגה בפסילה

  נהיגה בפסילה – מה זה אומר? נהיגה בפסילה היא עבירה חמורה ביותר, הבאה לידי ביטוי בנהיגה ברכב בזמן שרישיונו של הנהג נשלל. רישיון הנהיגה

המשיכו לקרוא »
סגירת תפריט
דילוג לתוכן