חוקי נהג חדש

נהג חדש הוא ההגדרה לנהג בשנתיים הראשונות מרגע קבלת רשיון הנהיגה. החוק קובע כי נהג חדש צעיר הוא נהג שהוציא רישיון נהיגה וגילו מתחת ל-24 שנים. כדאי לדעת כי גם נהגים אשר הוציאו רישיון נהיגה לרכב פרטי ויש ברשותם בנוסף רישיון נהיגה לטרקטור, לאופנוע או למכונה ניידת, נחשבים גם הם לנהגים חדשים, לפי החוק בישראל.

במהלך התקופה של נהג חדש מוטלות עליו מגבלות שונות ותקנות מיוחדות, כך למשל נהג חדש צעיר חייב לנהוג ברכב עם נהג מלווה, כמו כן חלה עליו מגבלה במספר הנוסעים שמותר לו להסיע ברכב. נהג חדש מעל גיל 24 אינו חייב בנוכחות של נהג מלווה ברכב. כדאי לדעת כי בתום התקופה המוגדרת כנהג חדש, יחודש רישיונו של הנהג לתקופה של חמש שנים, כאשר במהלך חמש השנים הללו עליו לעבור קורס רענון כפי שנקבע בתקנה 213 לתקנות התעבורה. 

חוקי נהג חדש

השנתיים הראשונות למקבלי רישיון נהיגה

חוקי נהג חדש נועדו לסייע להכשרת נהגים שרק קיבלו את רישיון הנהיגה שלהם. על פי הסטטיסטיקה נהגים חדשים, וביניהם בעיקר נהגים חדשים צעירים שגילם מתחת ל-24 שנים, מעורבים באופן משמעותי יותר בתאונות דרכים. לכן, נקבעו בתקנות התעבורה בישראל מגבלות שונות כדי למזער את שיעור התאונות בהן מעורבים נהגים חדשים וכדי לאפשר להם לצבור ניסיון.

כאמור, נהג חדש הוא כל נהג העובר בהצלחה טסט וזוכה לרישיון נהיגה. במידה וטרם מלאו לנהג 24 שנים הוא מוגדר כנהג חדש צעיר, והוא מקבל היתר נהיגה לתקופה של 6 חודשים. ההיתר מחייב אותו לנהוג ברכב רק עם נהג מלווה מנוסה, נהג שמלאו לו 24 שנים וברשותו רישיון נהיגה של לפחות חמש שנים המתאים לנהיגה בסוג הרכב בו משתמש הנהג הצעיר. נהג מלווה יכול להיות גם נהג בעל רישיון בתוקף של לפחות 3 שנים, כל עוד הוא מעל גיל 30.

חובת הליווי לנהג חדש צעיר היא הדרגתית. ב-3 חודשים ראשונים מקבלים היתר נהיגה והנהג חייב לנהוג ברכב עם מלווה העומד בדרישות התקנות, בנסיעות ביום ובלילה. לאחר 3 חודשים נוספים הוא חייב לנהוג בשעות הלילה עם נהג מלווה, החל מהשעה 21:00 ועד לשעה 06:00 בבוקר.

בתום תקופת הליווי יש להגיש טופס באופן מקוון או להגיע עם מסמך רשמי למשרד הרישוי, המעיד על השלמת תוכנית הליווי לנהג חדש צעיר כפי שנקבע בתקנות. נהג חדש שגילו מעל 24 שנים חייב גם הוא לעבור תקופת ליווי ולאחר מכן יזכה לרישיון נהיגה רגיל.

שלט נהג חדש ומגבלת נוסעים ברכב

בתקנות התעבורה נקבע כי נהג חדש חייב לתלות שלט אזהרה "נהג חדש" על השמשה האחורית של כלי הרכב בו הוא נוהג. השלט נועד להזהיר נהגים אחרים בדרך כדי לגלות זהירות וסבלנות. התקנות קובעות איזה שלט יש להצמיד לשמשה האחורית, מהו גודלו ומה גובה האותיות בשלט.

כמו כן, כדאי לדעת כי נהג חדש חייב להיזהר בדרך ולהקפיד למלא את חוקי התנועה, מאחר ואם יורשע באחת העבירות המצוינות בתוספת השלישית לפקודת התעבורה, כגון נהיגה בשכרות ומהירות מופרזת , הוא עלול לקבל עונש כבד, שכן ניתן לפסול אותו מלהחזיק רשיון למשך שלושה חודשים או יותר, ובמידה ורישיונו נפסל עליו לעבור בחינה עיונית ומעשית מחדש.

נהג מלווה

בנוסף, נהג חדש מתחת לגיל 21 אינו מורשה להסיע ברכב מעבר ל-2 נוסעים, אלא אם יושב לצדו נהג מלווה העומד בדרישות פקודת התעבורה. כאשר מלאו לנהג החדש 21 שנים הוא יכול להסיע ברכב יותר משני נוסעים.

נהג חדש חייב להקפיד על כללי התעבורה, שכן כל עבירת תנועה עשויה להוביל לקנס גבוה ולשלילת רישיונו. בתי המשפט מחמירים במיוחד עם נהגים חדשים, לכן חשוב לנהוג כחוק כדי לשמור מכל משמר על רישיון הנהיגה.

במידת הצורך משרד עורכי דין גולדברג מתמחה בתחום דיני התעבורה. נוכל להעמיד לרשותכם עורך דין תעבורה מומלץ אשר יעניק לכם ליווי משפטי איכותי מן המעלה הראשונה לכל אורך ההליך המשפטי עימו אתם נדרשים להתמודד.

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות

או חייגו עכשיו

מאמרים נוספים:

מעבר באור אדום

בשנים האחרונות ניכר שישנה עלייה ניכרת בכמות תאונות הדרכים בארץ והתחושה היא שהקטל בדרכים הפך למכת מדינה של ממש. למרות זאת, ציבור הנהגים והנהגות ממשיכים

המשיכו לקרוא »

מאמרים נוספים:

חוקי נהג חדש

נהג חדש הוא ההגדרה לנהג בשנתיים הראשונות מרגע קבלת רשיון הנהיגה. החוק קובע כי נהג חדש צעיר הוא נהג שהוציא רישיון נהיגה וגילו מתחת ל-24

המשיכו לקרוא »

עבירות תעבורה

כולנו עושים שימוש בכבישים, רובנו גם כאשר אנו עצמנו אוחזים בהגה. כדי לאפשר שימוש המוני כזה בדרכים הציבוריות הכרחי ליצור ולאכוף כללים אשר מטרתם להבטיח

המשיכו לקרוא »

מצלמת מהירות 2020

בשנת 2020 ייחרץ גורלה של מצלמת מהירות א3 אשר הטילה מורא במשך שנים רבות על נהגי ישראל "הממהרים". המצלמות מוקמו באיזורים מועדים לפורענות בכל מה

המשיכו לקרוא »
סגירת תפריט
דילוג לתוכן