נהיגה בשלילה

נהגים רבים מתקשים לעמוד בפיתוי או חשים שהם אינם יכולים להמשיך שגרת חייהם ללא שימוש ברכב, אולם מי שמבצע נהיגה בשלילה נוטל על עצמו סיכון גדול, לא רק שהוא עלול להיתפס בבדיקה אקראית (שוטרים שעוצרים נהגים לבדיקת רישיון) אלא שהמשטרה מפעילה יחידה מיוחדת, המכונה “יחידת הפסולים”, המבצעת פעולות יזומות כנגד מי שמתקבל מידע מודיעיני על כך שהוא ממשיך לנהוג למרות שרישיונו נשלל.

מי שנוהג בזמן שלילה מסתכן לא רק בכך שייתפס בקלקלתו על ידי המשטרה אלא גם שאם חלילה יקלע לתאונה פוליסת הביטוח של הרכב, תהה זו פוליסה מכל סוג שהוא, לא תתפוס והוא עלול למצוא עצמו נתבע לשלם מכיסו סכומי כסף נכבדים.

חשוב לדעת כי נהיגה בפסילה נחשבת לאחת מעבירות התעבורה החמורות ביותר. לפי סע’ 67 לפקודת התעבורה יכול בית המשפט לתעבורה להטיל על מי שנתפס נוהג במהלך תקופה בה רישיונו נשלל עונש של קנס כבד (עד מאה אלף שקלים) ו/או עד שלוש שנות מאסר בפועל!
במאמר מוסגר נציין שמצבו של מי שנתפס נוהג ללא רישיון נהיגה תקף (מי שלא חידש רישיון נהיגה לאחר שתוקפו תם או מי שמעולם לא הוציא רישיון נהיגה) אינו זהה למצבו של מי שנפס נוהג בשלילה.

נהיגה בעת שלילת רישיון

מדוע נחשבת נהיגה בשלילה לעבירה כה חמורה

הסיבה שמערכת המשפט מתייחסת בחומרה כה רבה לנהיגה בשלילה היא שעבירה כזו מעידה על זלזול מופגן במערכת, זלזול המערער את תוקף שיפוטה, את יכולתה לאכוף מרותה ולתרום חלקה לשמירה על בטיחות כל המשתמשים בדרכים, נהגים, הולכי רגל ורוכבי אופניים כאחד.

ברור איפוא שמי שנתפס נוהג בשלילה טוב יעשה אם יפנה ללא דיחוי אל עורך דין המתמחה בדיני תעבורה.
עורכי דין שכאלו יודעים להיעזר בכל דרך אפשרית להקלת רוע הגזירה. מצבו של מי שניצב בבית המשפט לתעבורה כאשר לצידו עורך דין בעל ידע וניסיון שונה לגמרי ממצבו של מי שבוחר לא לקבל סיוע שכזה.

שיטת הנקודות ושלילת רישיון נהיגה

כל נהג צריך לדעת שאם הוא יתפס מבצע עבירת תנועה, מלבד העונש שיקבל, עשויות להירשם לחובתו מספר נקודות אשר נצברות, בהתאם לשיטת הנקודות, ומשמעויות שונות לצידן.
שאלה השגורה בפי רבים היא “כמה נקודות זה שלילה”, מי שצובר בתוך שנתיים 36 נקודות ומעלה רישיונו יפסל למשך 3 חודשים והוא יידרש לעבור מבחן עיוני לפני שיוכל לחדשו. מי שצובר 36 נקודות פעמיים בתוך שש שנים או מי שצובר 72 נקודות בתוך שנתיים רישיונו יפסל למשך 9 חודשים והוא יצטרך לעבור לא רק מבחן עיוני אלא גם מבחן מעשי (“טסט”) ואף ישלח לבדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

חוקי נהג חדש

שלילה לנהג חדש

מנהגים חדשים נדרשת הקפדה יתרה על חוקי התעבורה, אחד הסימנים לכך הוא המשמעות החמורה יותר שיש לשלילת רישיונו של נהג חדש, ביחס לשלילת רישיון של נהג וותיק. נהג חדש שרישיונו נשלל לתקופה של שלושה חודשים או יותר יצטרך לעבור מבחן עיוני ומבחן מעשי בטרם יוכל לחדש רישיונו.

בנוסף ידרש לתקופה נוספת של נהג חדש.
נהג חדש העובר עבירת תנועה חמורה יצטרך, בנוסף להנ”ל, גם לעבור בדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. מיותר לציין כי נהיגה בזמן שלילה נחשבת לעבירה חמורה שכזו.

חידוש רישיון נהיגה לאחר שלילה

שלושה גופים מוסמכים לפסול רישיון, בית המשפט, משרד הרישוי והמשטרה. הליך קבלת רישיון נהיגה לאחר שלילה תלוי בנסיבות כל מקרה לגופו. מי שרישיונו נפסל מנהלתית על ידי המשטרה יקבל, בתום תקופת השלילה, את רישיונו בלשכת משטרת התנועה בה נדרש להפקידו. מי שרישיונו נפסל במשרד הרישוי יקבל רישיונו בסניף משרד הרישוי בו מסר רישיונו. מי שרישיונו נפסל בבית המשפט יידרש לפנות למשרד הרישוי, החל מיום לאחר תום תקופת השלילה, עם טופס הפקדת רישיון, כתב אישום וגזר דין.

מי שמנסים להערים על המשטרה ולהציג רישיון ישן או העתק רישיון שהוציאו מבעוד מועד טרם הפקדת רישיון נהיגה שנשלל, יגלו כי אין הדבר צולח בידם היות ודבר שלילת הרישיון יתגלה בבדיקה הממוחשבת שעורכים השוטרים בכל מקרה.
כאמור, נהיגה בשלילה היא עבירה חמורה. משרד עורכי דין גולדברג מתמחה בדיני תעבורה, וישמח לייעץ, ולהעניק ליווי משפטי איכותי ומסור אשר יבטיח השגת תוצאה מיטבית בהליך המשפטי המתנהל כנגדכם.

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות

או חייגו עכשיו

סגירת תפריט
דילוג לתוכן